Neomezené tarify zlevňují. S cenami svých operátorů je spokojeno přes 80 procent Čechů

Přes 80 procent Čechů je spokojených s cenami svého mobilního operátora. Vyplývá to z průzkumu Českého telekomunikačního úřadu z letošního července, kterého se zúčastnilo tisíc pět set respondentů, kteří používají soukromé telefony. Z průzkumu také vyplynulo, že nabídku výhodnějšího tarifu zákazníci dostávají nejčastěji v momentě, kdy chtějí od operátora odejít.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobil (ilustrační foto)

Mobil (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Více než polovina respondentů platí měsíčně méně než 500 korun. A to nejčastěji částku mezi 200 až 499 korunami. Nejnižší částku, maximálně 200 korun měsíčně, platí dvacet procent dotázaných. Naopak patnáct procent respondentů platí měsíčně více než 800 korun.

Mobilní operátoři T-Mobile a O2 se potýkali s výpadky služeb, zákazníci měli problémy s voláním a daty

Číst článek

Z patnácti set lidí, kteří se průzkumu zúčastnili, jich zhruba deset procent uvedlo, že dostali během posledních dvou let od svého operátora speciální nabídku. Ta nebyla běžně dostupná na trhu.

Nejvíc respondentů dostalo slevu poté, co operátorům oznámili, že chtějí odejít. Odpovědělo tak skoro třicet procent lidí. Druhou nejčastější situací bylo, když klient operátora požádal o přenesení čísla k jinému poskytovateli mobilních služeb. Díky tomu dostalo slevu 23 procent respondentů.

„Největšími skupinami, které získaly slevy, jsou členové domácností s výdaji za telekomunikační služby od 1500 do 2000 korun nebo s měsíční platbou za soukromý mobil od 200 do 500 korun,“ dodává mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Tereza Meravá.

Respondenti ale dostávali slevu i v balíčku s dalšími službami, třeba s pevným internetem. Nebo v momentě, kdy přešla celá rodina k jednomu poskytovateli.

Nejlevněji v Litvě a Kolumbii 

Podle OECD platili Češi na konci loňského roku za neomezený tarif, tedy neomezené volání, SMS a data, 745 korun. A na žebříčku mezi 25 zeměmi, mezi kterými byly třeba Spojené státy nebo Austrálie, se Česko umístilo z pohledu ceny přibližně uprostřed.

UNESCO vyzývá k zákazu chytrých telefonů ve školách. Každá šestá země už je ve výuce omezila

Číst článek

Za balíček neomezených dat platili nejméně zákazníci v Litvě a Kolumbii. A to 303 korun měsíčně. Naopak nejdražší neomezená data byla ve Francii, tam stála víc než patnáct set korun.

Podle Českého telekomunikačního úřadu klesly ceny neomezených tarifů mezi lety 2018 až 2022 o více než 40 procent. A klesají i maloobchodní jednotkové ceny dat u virtuálních operátorů. Tedy těch, kteří nemají vlastní mobilní síť – a využívají tu od klasických mobilních operátorů. Za posledních pět let klesly tyto ceny až o 75 procent.

„Myslím si, že sami mobilní operátoři vnímají. Že vysoké ceny jsou neudržitelné. Zdá se, že aktivita virtuálních operátorů, kdy velkoobchodně kupují a pak prodávají koncovým uživatelům, má význam,“ přibližuje předseda rady Českého telekomunikačního úřadu Marek Ebert. Právě služeb virtuálních operátorů využívá podle průzkumu až 11 procent respondentů.

Aneta Voska, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme