Technoparty u Liberce skončila. Policie řešila hluk, drogy a řízení pod vlivem
Technoparty u Liberce skončila. Akce trvala pět dní a podle odhadů policie se jí zúčastnilo přibližně sedm tisíc lidí. Policisté museli řešit hlavně stížnosti místních obyvatel na hluk. Za porušení vyhlášky o nočním klidu hrozí organizátorům akce pokuta až deset tisíc korun.
Během pětidenní technoparty v Krásné Studánce u Liberce policisté řešili přes 90 přestupků v dopravě. Kontrolovali řízení pod vlivem alkoholu a drog. U dvou třetin z kontrolovaných vyšel pozitivní test na drogy. Řidičům za to hrozí pokuta až dvacet tisíc korun.
U Liberce už třetí den duní Czarotek Free Party. Stížností na hluk z technoparty přibývá
Číst článek
Policie si přivezla speciální přístroj - spektrometr, který dokáže do několika vteřin odhalit jakoukoliv drogu, ať už v autě, nebo u přímo člověka. Podle dopravního policisty Petra Lásla u některých účastníků technoparty test odhalil současně užití marihuany, pervitinu a kokainu.
„Většinou ze slin řidiče, funguje to i na pot. Řidič nám takzvaně lízne, promáčknu ampuli, necháme reagovat a cca do pěti minut vyleze výsledek. Vyjíždí nám tři kontrolní lajny, které nám ukážou, že test je v pořádku, a pak další čárka nám ukazuje podezření na danou drogu,“ řekl Českému rozhlasu Liberec Láslo.
Policisté zadrželi 15 cizinců, kteří museli na místě zaplatit kauce v celkové výši 300 000 korun. V cele skončil devatenáctiletý Belgičan, kterého zadrželi při kontrole celníci blízko bývalého hraničního přechodu v Hrádku nad Nisou. Objevili u něj drogy, hrozí mu až pět let vězení.
Pokuty pro organizátory
V neděli zadržela policie také třiatřicetiletého Němce, kterého zastavila hlídka na cestě z Mníšku do Krásné Studánky v autě bez registračních značek. Muž nadýchal přes dvě promile a byl i pod vlivem drog. „Policisté proti němu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky," dodala krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
Na Czaroteku zbývají dva hudební systémy z 25, většina lidí už odjela
Číst článek
Technoparty se konala na soukromých pozemcích nedaleko Krásné Studánky se souhlasem majitele. Proto mohla policie řešit stížnosti na hlasitost hudby jen jako přestupky proti nočnímu klidu. Organizátoři ale akci včas nenahlásili. Měli tak učinit nejpozději deset dní před akcí. Tím porušili vyhlášku města o veřejném pořádku. Hrozí jim tak stotisícová pokuta.
Na technoparty byl také „antikonfliktní“ tým. Ten upozorňoval návštěvníky party na nulovou toleranci alkoholu a drog za volantem. Nabízel také možnost nechat si před odjezdem udělat test na alkohol a drogy.
Přísnější pravidla
Liberecký primátor Tibor Batthyány (býv. ANO) chce vyvolat diskusi o zpřísnění legislativy. „Osobně mě velmi štve, že v podobných situacích máme svázané ruce a nemáme dostatek zákonných nástrojů k řešení," řekl primátor.
Také liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) volá po zpřísnění pravidel. „Budu iniciovat návrh zákona, který by podobně jako ve Velké Británii a další zemích stanovil přesná pravidla, jak v případě pořádání podobných akcí postupovat a jak účinně postihnout ty, kteří se jimi odmítají řídit. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého," řekl Půta.
Ve Velké Británii podle něj přijali zákon, na jehož základě lze každou takovou akci zakázat a trestně postihnout. Policie může vypnout organizátorům proud i zabavit aparaturu. České zákony to nedovolují.