Tečka i nadále zůstane jedním z nástrojů boje s pandemií, říká náměstek ministra zdravotnictví

Po víc než dvou měsících už v restauracích, kavárnách, ale třeba i u kadeřníka nepotřebují zákazníci certifikát o očkování nebo prodělání nemoci covid-19. Někteří epidemiologové tvrdí, že jde o uspěchané rozhodnutí a může mít dopad třeba na zdravotnická zařízení. „Začínáme v některých regionech klesat. Zrušení opatření nebude mít na zátěž nemocnic vliv,“ tvrdí v rozhovoru pro Radiožurnál náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti)

Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti) | Zdroj: Profimedia

Někteří experti – třeba viroložka a členka mezioborové skupiny MeSES Ruth Tachezy – to rozhodnutí vlády vnímají trochu rozpačitě. Mluví až o rezignaci vlády. Také imunolog Václav Hořejší z ústavu molekulární genetiky Akademie věd by byl s rozvolněním ještě opatrný. Co říkáte na takové hlasy?
Vzhledem k tomu, že sledujeme predikce, které jsou v souladu s realistickým scénářem tak, jak predikoval ÚZIS, tak vidíme, že v některých regionech začínají počty nakažených postupně klesat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Josefem Pavlovicem

To znamená, že zrušení tohoto opatření nebude mít vliv na zvýšení zátěže kapacity nemocnic. Proto k tomu mohla vláda přistoupit. Konzultovali jsme to s Národním institutem pro zvládání pandemie, a proto jsme si mohli dovolit to opatření zrušit.

Oni mluvili o tom, že by bylo možná rozumnější to udělat ve druhé polovině února. Ale vy tedy tvrdíte, že velkou zátěž v nemocnicích podle těch predikcí už neočekáváte.
Zrušením toho opatření k tomu nepřispějeme. A co se týká toho termínu, tak rozvolnění bylo plánováno o pár dní později, ale i vzhledem k reakci Nejvyššího správního soudu jsme toto rozhodnutí o několik dnů uspíšili.

Ministerstvo říká, že by si lidé měli i dále nechat v mobilním telefonu nainstalovanou Tečku, kde je potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci uložené. K čemu se to kromě cestování do zahraničí ještě hodí?
Je to právě pro to cestování do zahraničí – pokud se vydáte do vzdálenějších zemí, tak i nadále platí povinnost členských států Evropské unie kontrolovat právě platnost Tečky. Dále pokud budete potřebovat certifikát například u lékaře nebo pro jakýkoliv jiný účel, tak v té aplikaci to všechno najdete hezky na jednom místě. Určitě budeme chtít s Tečkou i nadále pracovat v těch dalších měsících.

Znamená to, že pokud se na podzim situace zhorší, bude Tečka znovu potřeba?
Je to vysoce pravděpodobné. Pokud by taková situace nastala, tak Tečka zůstane jedním z nástrojů boje s pandemií.

Zájem o očkování

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doufá, že se lidé budou chtít dále nechat očkovat proti koronaviru. Ovšem zájem o první dávku byl na konci minulého týdne vůbec nejnižší od začátku vakcinace. Tak jak teď chcete lidi k očkování přimět, když se ta opatření rozvolňují?
Momentálně jsme rozšířili nabídku vakcín o klasičtější typ, takzvanou proteinovou vakcínu od firmy Novavax. Tato vakcína je alternativní možnosti pro ty, kteří dosud vakcinaci odmítali, protože měli strach například z těch mRNA vakcín. U té klasické proteinové vakcíny od firmy Novavax už strach mít nemusí. A mohou se bez problému zaregistrovat a vlastně od druhé poloviny února i nechat naočkovat.

Testování, respirátory uvnitř a omezení hromadných akcí. Vláda chystá nová opatření

Číst článek

Dobře, ale jaký je o tuto vakcínu zájem? Protože ještě před několika dny mělo o vakcíny zájem jen několik tisíc lidí. A praktickým lékařům se nevyplatí otevírat jedno balení pro jednoho nebo dva zájemce.
Určitě o tom budeme jednat i s praktickými lékaři a samozřejmě využijeme i tu současnou síť očkovacích center tak, aby zájemci byli směřováni na ta správná místa. A mohli tak být naočkováni v co nejkratším termínu.

Některá očkovací centra v tichosti zavírají. Jaká je predikce toho, kolik míst ještě zůstane za měsíc či za dva?
Co se tohoto týká, tak očekáváme, že za ten měsíc až dva budeme více spolupracovat s praktickými lékaři a samozřejmě určitě budeme usilovat o pokrytí očkovacích sítí v některých větších centrech u nemocnic.

Ještě jedno téma – Senát ve čtvrtek bude projednávat vládní novelu pandemického zákona, která mimo jiné rozšiřuje možnosti proticovidových opatření. Jaký čekáte v horní komoře výsledek? Ta předloha nemá podporu všech koaličních senátorů.
Určitě očekáváme férovou, jasnou a věcnou diskusi, která nebude obstrukční. Budeme se bavit o konkrétních parametrech tohoto zákona, o některých jednotlivých bodech a senátoři už avizovali, že v případě přijetí některých pozměňovacích návrhů by byli ochotni tento zákon podpořit.

Jiří Chum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme