Lék na covid-19 z Japonska bude dostupný v řádu dní, říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

  • Japonský lék Favipiravir by měl být pro české pacienty s covid-19 dostupný v řádu dní. Část Japonsko daruje, část Česko zaplatí tamní firmě. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
  • Česko je mezi dvaceti zeměmi, pro které Japonsko lék povolilo dodat.
  • Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové by Japonsko mělo Česku poskytnout darem léky pro 20-25 pacientů.
  • V Česku je již více než 300 lidí uzdravených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Od dnešního rána jich přibylo 58 na celkem 301. Počet lidí, kteří s nákazou zemřeli v českých nemocnicích, se zvýšil o osm na 112. Ministerstvo zdravotnictví eviduje v 5467 prokázaných případů nákazy.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 18:47 9. 4. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Lék bude poprvé aplikován ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Následně by měl být k použití i v dalších nemocnicích, například v Nemocnici na Bulovce. Zdá se, že je poměrně slibný pro středně závažné případy," uvedl. Česko je mezi dvaceti zeměmi, pro které Japonsko lék povolilo dodat.

Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové se vyjednávání s Japonskem ohledně léků blíží k cíli, v následujících dnech by Japonsko mělo poskytnout darem léky pro 20–25 pacientů.

„Pokud by bylo potřeba pro české pacienty víc, Česká republika ho může koupit pro dalších zhruba 80 pacientů," řekla Storová. Podávat by se podle ministra mohl lidem se středně těžkým průběhem, kteří jsou v nemocnicích. „Ukazuje se, že Favipiravir se osvědčil v prvních fázích onemocnění," uvedla Storová.

Text pokračuje pod online reportáží.

Experimentální léky

V českých nemocnicích už byly podané i další experimentální léky na covid-19. Americká firma Gilead schválila pro jednoho nemocného nasazení léku Remdesivir. Firma teď podle Storové rozhoduje o tom, kolik dávek dodá do střední a východní Evropy. „Byla jsem ujištěna, že v rámci středoevropského a východního prostoru bude ČR jednou z prvních,“ doplnila Storová. Česká pobočka Gileadu podle ní ihned po tomto rozhodnutí podá žádost o schválení léku. SÚKL obratem dodá stanovisko ministerstvu, které ho schválí.

V Ústřední vojenské nemocnici byl několika pacientům podávaný hydroxychlorochin. U všech léků však ministerstvo zdravotnictví i Státní ústav pro kontrolu léčiv uvádí, že se zatím jedná o experimentální léčbu, a každého pacienta je před podáním těchto léků zhodnotit individuálně.

3:40

Není důvod očkování odkládat, tvrdí lékaři. Je důležité hlavně u batolat a kojenců

Číst článek

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nejsou tyto léky, protože jsou experimentální, hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Část dostane Česko darem, další se budou hradit z rozpočtu nemocnic, které ho podají, a ministerstva zdravotnictví. Pojišťovny podle něj experimentální léčbu financovat nemohou.

Ministr na tiskové konferenci také uvedl, že v rámci opatření v době koronavirové pandemie byl zakázán vývoz zhruba 800 léků. „Vydali jsme opatření tak, abychom léčivé přípravky, nejen související s covid-19, měli pro potřebu našich pacientů. Část z těchto léků by mohla být využita v boji s onemocněním covid-19,“ řekl.

Storová dodala, že v této chvíli probíhá na světě okolo 500 studií za účelem nalezení léku na onemocnění covid-19.

Počty nakažených

V Česku je již více než 300 lidí uzdravených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Od dnešního rána jich přibylo 58 na celkem 301. Počet lidí, kteří s nákazou zemřeli v českých nemocnicích, se zvýšil o osm na 112. Ministerstvo zdravotnictví eviduje v ČR 5467 prokázaných případů nákazy, což je o 132 více než ráno. Počet dnes provedených testů zatím ministerstvo nezveřejnilo.

Sedm z nových úmrtí je ze čtvrtka, ve všech případech šlo o lidi starší 60 let. Dva byli ze středních Čech a po jednom úmrtí hlásí kraje Karlovarský, Moravskoslezský, Ústecký, Jihomoravský a Plzeňský.

Nejvíce případů nákazy je v Praze, a to 1334. Na 100 000 obyvatel tak v hlavním městě připadá více než 98 nakažených. V Olomouckém kraji je to téměř 80 případů nákazy na 100 000 obyvatel, v Plzeňském kraji pak více než 64 případů.

ako, ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme