„Lidé jako jednotlivci, celá společnost, různé skupiny, se musí s virem naučit žít,“ upozorňjue biochemik Tomáš Cihlář, jehož tým přinesl na světový trh první lék na covid pod názvem remdesivir.
Vědci testovali lék na 775 pacientech. Jedné části dali molnupiravir a druhé placebo. U osob s molnupiravirem vyžadovalo hospitalizaci 7,3 procenta pacientů, ve skupině s placebem 14,1 procenta.
„Všimněte si, že nejvíce jsou postižení obézní. Je to rok a každý člověk, který má nadváhou, měl možnost si zhodnotit, jakou míru rizika tváří v tvář covidu chce nést,“ říká Martina Vašáková.
„Funguje jako protilátkový test, takže se úplně nehodí pro časné stadium pozitivity,“ uvedla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.
„Sytý hladovému nevěří. Pokud bychom se zeptali pacientů, kteří prodělali těžký covid, zda by si raději tuto zkušenost ušetřili a nechali si píchnout vakcínu, jsem přesvědčen o jednoznačném výsledku.“
Lékaři zkoušeli remdesivir. „Mírný efekt je nepochybný, ale musí se podat velice záhy, optimálně v prvních šesti dnech od klinických příznaků,“ říká Michal Holub z Ústřední vojenské nemocnice.
Tomáš Cihlář vedl i tým, který objevil úplně nový typ léčiv HIV. Ty by se měly dávat pod kůži tak, že je pacient bude dostávat jednou za půl roku, možná jenom jednou ročně.
Světová zdravotnická organizace uvedla, že chybějí jakékoli důkazy, že přípravek zvyšuje šance na přežití pacientů s touto nemocí či že u nich snižuje potřebu plicní ventilace.
„Jestliže nebude místo na dvoulůžkovém pokoji, uděláme z něj trojlůžkový. Jestliže bude jeden rozvod kyslíku málo, dáme tam rozdvojku. Musíme si poradit, abychom mohli alespoň nějak pomoct všem.“
„Minimálně do Vánoc bychom ho měli dostat každý měsíc dostatečnou dávku,“ řekl vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík.
S novou dodávkou remdesiviru bude mít Česko podle Vladimíra Šrámka zásobu léku na čtrnáct dní až tři týdny. Poté je nutné s firmou Gilead Sciences uzavřít smlouvu na dalších šest měsíců.
Tomáš Cihlář se svým týmem vyvinul látku Remdesivir, která byla původně určena pro pacienty nakažené ebolou. Nyní však pomáhá v Česku lidem, kteří mají těžký průběh koronaviru.
Ministr zdravotnictví v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že nemá detaily o tom, zda ministerstvo má uzavřenou smlouvu o dodávkách léku remdesivir, kterého je v Česku nedostatek.
Sekce nemocničních lékárníků kvůli hrozícímu nedostatku o víkendu publikovala nový postup použití léků pro případ, že budou jeho zásoby v tuzemských nemocnicích nedostatečné.
Antimalarikum plaquenil navzdory počátečním předpokladům účinné není. „Je to stejně dobré jako brufen,“ řekl pro server iROZHLAS.cz docent Martin Balík z Všeobecné fakultní nemocnice.
Remdesivir vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně na nemoc ebolu. Podle letošních studií ale preparát pomáhá i při zotavování z nemoci covid-19.
Další vlna rozvolňování dnes přinesla pro většinu Čechů možnost odložit roušku. Zároveň ale v posledních dnech počet nových případů koronaviru prudce stoupl. Jak dobře už jsme virus stihli poznat?
Společnost Gilead Sciences stanovila cenu svého léku remdesivir proti covidu-19 ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích na 2340 dolarů (asi 55 800 korun) za pětidenní léčbu.
Pacienta s onemocněním covid-19 z brněnské nemocnice U sv. Anny, která dostávala experimentální lék remdesivir, v neděli večer zemřela. Podle ní úmrtí nesouviselo přímo s nemocí covid-19.
Pacienti, kteří dostali koktejl všech tří léků, byli v průměru negativní za sedm dní, zatímco srovnávací skupina za 12 dní. Symptomy u léčených pacientů byly patrné čtyři dny, u druhé skupiny osm dní.
Íránská mise při OSN jakýkoliv podíl Teheránu na útoku popřela. „Íránská vláda se nezapojuje do kybernetické války,“ uvedl mluvčí. „Kybernetické aktivity Íránu jsou výhradně defenzivní.“
Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na televizi Nova přitom řekl, že podle jeho informací někteří lékaři během krize dostali odměny až 90 tisíc korun nad rámec běžného platu.
Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je vývoj české vakcíny teprve na začátku a Státní zdravotní ústav ještě nezačal s klinickými zkouškami.
Lékaři pražské Fakultní nemocnice v Motole a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně by mohli mít remdesivir k dispozici příští týden za předpokladu, že se během víkendu podepíší potřebné smlouvy.
Do nedávné klinické studie, která zkoumala účinnost remdesiviru, se zapojilo přes tisíc pacientů ze Spojených států, Asie, České republiky a dalších zemí Evropy.
Firma Gilead podala Remdesivir téměř 400 pacientům s těžkým průběhem nemoci covid-19 a sledovala rychlost jejich uzdravení. Studie ale nebyla
kontrolovaná na nezávislé skupině, říká Konvalinka.