Tradiční ženské a mužské role padají, dívek na technice přibývá

Počet dívek, které začaly studovat technický obor na vysoké škole, se zvyšuje. Vyplývá to z údajů samotných škol i ze statistiky Ústavu informací ve vzdělávání. Zatímco v roce 2005 technický obor studovalo sedmnáct tisíc žen, loni už jich bylo o sedm tisíc více. Většina škol, nebo jejich fakulty se zaměřením na techniku, se totiž rozhodly pro kampaň cílenou hlavně na dívky. A ani to, že chlapci studují „holčičí“ obory, není utopie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den otevřených dveří na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze.

Den otevřených dveří na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. | Foto: Filip Jandourek

Většina středoškolaček se bojí vědy i techniky a už vůbec je nenapadne, že by mohly tyto obory studovat. Některé vysoké školy se ale rozhodly tento trend prolomit. České vysoké učení technické vytvořilo v roce 2008 kampaň v podobě webových stránek: „Holky, pozor" a už teď má obrovské výsledky, potvrzuje Alexandra Hroncová z rektorátu ČVUT.

„Největším skokanem je fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT. V roce 2009 tam bylo kolem 520 uchazečů, z toho 317 bylo dívek. V roce 2010 to už bylo téměř tisíc uchazečů a z toho 628 dívek. V letošním přijímacím řízení, které ještě není uzavřené, už je to asi 1200 uchazečů a dívek je z toho 889,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z ČVUT, kde studentek přibývá každým rokem

Kampaň šla ruku v ruce i s jinými, i proto se podle Hroncové zvedly počty všech uchazečů o studium. Holkám se ale věnovala zvláštní péče. ČVUT představila všechny obory buď prostřednictvím absolventek, nebo i stávajících studentek.

„Cílem webových stránek je prezentovat vědu a techniku, zejména pak studium na ČVUT i tímto netradičním, holčičím pohledem a představit technické věci tak, aby se jich tato cílová skupina nebála a už vůbec nebála přihlásit na naše obory,“ pokračuje.

A tak jsou mezi nimi ty, které vyhrávají soutěže manažera roku, jaderná fyzičky, nebo i slévačka. Raritou už ale vůbec nejsou architektky. „Vždycky se mi líbil interiér a interiérový design. Chodila jsem na kreslení, pak jsem maturovala z geometrie,“ říká jedna ze studentek architektury.

I ostatní vysoké školy zaznamenaly vyšší počet dívek na přihláškách ke studiu. Například Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně díky letní škole pro středoškolačky získala za čtyři roky dvojnásobný počet studentek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ani kluci se nebojí zakořeněných stereotypů, studují i na „zdrávce"

Stereotypní model práce žen a mužů přetrvává stále. Existují ale výjimky. A to na obou březích nabídky oborů, jak vysokoškolských, tak i ve středoškolském sektoru. Například na Střední zdravotnické škole v Příbrami jsou v jedné třídě mezi šestadvaceti děvčaty dva kluci – Martin a Martin.

„Chtěl jsem původně na uměleckou školu, ale tam jsem se nedostal. Potom byla možnost jít sem. Teď chci být záchranář,“ říká jeden z chlapců.

„Odmalička jsem chtěl být doktorem, takže pro mě to byla jasná volba v dalším postupu na vysokou školu,“ říká zase druhý Martin.

Nabídkou nových oborů, převážně zdravotnického lycea ale počet zájemců z řad mužského pokolení o zdravotnické školy vzrostl. Potvrzuje to i ředitel školy Václav Kočovský.

„Zdravotnické školy skutečně bývaly monotematicky dívčí a od přelomového milénia chlapců přibývá. Určitě je to dobře. A protože máme vyšší odbornou školu, kde je obor diplomovaný zdravotnický záchranář, je na oboru asi 60 až 70 procent chlapců, protože se předpokládá značná fyzická zdatnost a odolnost,“ vysvětluje ředitel.

O fyzičce hovoří i Martin s Martinem. „Je tam lepší fyzická příprava. V tomhle jsou chlapi rozvážnější a uchovají si chladnější hlavu než ženy.“

Ani jeden z nich sice nemá nalinkovaný životní scénář zdravotní sestry v nemocnici, ale zdravotní škola je nutná k jejich další práci.

Klára Bílá, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme