Babiš kritizoval výhru Dánska v žebříčku vnímání korupce. ‚Ať Češi přijedou,‘ odpověděl velvyslanec
Premiér Andrej Babiš (ANO) na sociálních sítích kritizoval Index vnímání korupce, který vydala organizace Transparency International. Nelíbilo se mu, že Dánsko obsadilo první příčku navzdory kauze s praním peněz v Danske Bank. Dánský velvyslanec v Česku Ole Frijs-Madsen mu na to odpověděl, že severské země se na předních místech žebříčku umísťují dlouhodobě. Doplnil, že bude rád, pokud se Češi přijedou přesvědčit sami.
„Jen trochu podivné je, že Dánskem otřásá obrovský skandál, který zahrnuje praní ruských špinavých peněz, úplatky a finanční machinace v objemu 5,2 bilionu korun,“ napsal mimo jiné Babiš v příspěvku na sociálních sítích.
Jeho slova se ale nelíbila dánskému velvyslanci v Česku Olemu Frijsovi-Madsenovi.
„Severské země jsou na předních místech žebříčku Transparency International po mnoho let. Nebudeme komentovat mezinárodní průzkumy, ale budeme rádi, když se Češi i další přátelští lidé přijedou podívat do těchto zemí sami,“ odpověděl mu na twitteru. Například Dánsko je mezi prvními čtyřmi zeměmi už od roku 1995, kdy žebříček vznikl.
Podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky je navíc premiérův argument lichý.
„Index se celou dobu zaměřuje na veřejný sektor – úředníky, politiky, justici. Nezaměřuje se na soukromý prostor, na byznys nebo na finanční instituce. Stane se tak, že země, která je na tom ve veřejném sektoru dobře, může v jiném indikátoru dopadnout hůř. Neznamená to, že nemají skandály, jako třeba Dánsko a praní peněz v Danske Bank,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz. „Argument premiéra Babiše není podložený a je evidentní, že si to nepřečetl.“
Kauza z roku 2018
Skandál v Danske Bank otřásá severskými zeměmi už několik let. Dánská banka totiž v roce 2018 připustila, že mezi lety 2007 a 2015 skrz její estonskou pobočku prošly transakce za více než 200 miliard dolarů (v přepočtu 4,5 bilionu korun), které mohly napomáhat k legalizaci peněz z trestné činnosti. Peníze primárně do banky tekly z Ázerbájdžánu a Ruska.
Tallinská pobočka podle amerického serveru Foreign Policy vědomě manipulovala s penězi bratrance ruského prezidenta Vladimira Putina Igora nebo ruské tajné služby FSB. Vše údajně probíhalo bez dozoru z kodaňské centrály.
Na možné praní peněz opakovaně upozorňoval whistleblower Howard Wilkinson, britský zaměstnanec estonské pobočky Danske Bank. Samotná banka se ke zprávám, které do centrály posílal, vyjádřila až v roce 2018, kdy se aféra dostala i na veřejnost.
Pád o šest příček
Česko se v žebříčku od minulého roku propadlo o tři body na celkových 56 ze 100 možných (z 38. místa na 44. příčku, o kterou se dělí s Kostarikou, Gruzií a Lotyšskem). Průměr Evropské unie je přitom 64 bodů. Současný propad podle Transparency International odráží téměř nulový vývoj protikorupční legislativy v Česku a stále se prohlubující privatizaci veřejného zájmu.
Česko se propadlo v žebříčku vnímání korupce. Důvodem jsou podle Transparency i Babišovy kauzy
Číst článek
„Česko v omezování korupce, otevřenosti a kvalitě veřejného sektoru stagnuje, nebo se přímo zhoršuje. Bez funkčního státu, kvalitních institucí a důsledné justice světovou špičku nedoženeme. Vláda nemůže stav státní správy donekonečna lakovat na růžovo,“ komentoval situaci ředitel neziskové organizace David Ondráčka.
Dánsko oproti tomu společně s Novým Zélandem získalo 87 bodů. V první desítce se objevily i země jako Finsko, Singapur, Švédsko, Švýcarsko, Norsko, Nizozemsko, Německo a Lucembursko.
Mimo to Babiš v příspěvku kritizoval způsob, jakým souhrn vznikal. „Vše stojí na kouzelném slovíčku ‚vnímání‘. Není to nic objektivního. Je to žebříček pocitů,“ pokračoval Babiš ve svém statusu.
Šetření je přitom složeno z výsledků třinácti průzkumů z celého světa. Data o Česku poskytlo deset z nich. Mezi zdroji se objevuje například Economist Intelligence Unit Country Risk Service 2019 od časopisu Economist, která se věnuje míře měnových, státních dluhových a politicko-hospodářských rizik ve 180 zemích světa. Dalším je i Freedom House Nations in Transit 2018, který zkoumá míru neliberální demokracie v jednotlivých státech.