300 let od narození Marie Terezie: Panovnici, která změnila monarchii, si připomínají v Praze i Vídni

Před 300 lety se narodila Marie Terezie. Osobnost uherské a české královny a arcivévodkyně rakouské připomínají různé kulturní akce nejen v Česku ale i v Rakousku nebo na Slovensku.

Praha/Bratislava/Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Terezie po boku svého manžela Františka I. Štěpána Lotrinského při historické přehlídce na Pražském hradě.

Marie Terezie po boku svého manžela Františka I. Štěpána Lotrinského při historické přehlídce na Pražském hradě. | Foto: Ludmila Křesťanová | Zdroj: Český rozhlas

Pražský hrad si v sobotu připomíná 300. výročí narození Marie Terezie. Právě díky této panovnici má typické panorama nad Prahou, první nádvoří i reprezentační prostory. Nádvoří Pražského hradu proto zaplní lidé v dobových kostýmech, kočár taženými koňmi nebo habsburští vojáci s puškami. Návštěvníky čekají i divadelní představení.

„Představí se Marie Terezie, Josef II. i slavná dcera Maria Antoinetta. Vystoupení budou tři, budou následovaná ukázkou barokních tanců a různých pěveckých souborů. Samozřejmě, v rámci zahájení slavnostního zahájení sezony jsou otevřeny zdarma všechny hlavní návštěvnické objekty, počínaje katedrálou a konče zlatou uličkou," říká mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Výstavy ve Vídni i Bratislavě

Výročí narození Marie Terezie si dnes připomínají lidé nejen v Česku, ale také Rakousku a na Slovensku. Třeba v historickém centru Bratislavy, kde ji v roce 1741 korunovali na uherskou královnu, se v sobotu lidé můžou vydat na komentované prohlídky o této panovnici.

Česká televize natáčí 'rakousko-uherský projekt'. V Marii Terezii se ukážou Kotek nebo Stivínová

Číst článek

Na život Marie Terezie se různých úhlů pohledů zaměřil Slovenský rozhlas. Styl z dob uherské královny připomněla také mezinárodní výstava květin. V Bratislavské městské galerii zase vystavují obrazy s Marií Terezií, přičemž nejstarší dílo je z roku 1740.

Výročí narození arcivévodkyně připomíná Rakousko čtyřmi různými výstavami. Expozice na zámku Schönbrunn v Dolním Rakousku se věnuje tématu Spojenci a nepřátelé. Pro zámek Niederweiden zase kurátoři připravili téma Modernizace a reformy. Ve Vídni si lidé mohou z jedné výstavy dozvědět o životním stylu panovnice nebo také podrobnosti o její rodině a předcích.

Česká televize v současnosti zároveň v koprodukci se třemi zahraničními veřejnoprávními televizemi připravuje o Marii Terezii dvoudílné historické drama. Hlavní role se ujala mladá rakouská herečka Marie Louise Stockingerová, v dalších rolích se představí i řada českých herců. Roli manžela Františka Štěpána Lotrinského si v minisérii střihne Vojtěch Kotek.

Server iROZHLAS.cz přináší fotogalerii z nádvoří Pražského hradu, kde se konala historická přehlídka.

Denisa Šindlerová, Pavlína Nečásková, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme