Týdeník iROZHLASu: Babiš opět před soudem, trable Motoristů a sigma osamělý vlk Fiala
Poslednímu květnovému týdnu dominoval zejména návrat kauzy Čapí hnízdo expremiéra Andreje Babiše (ANO) před soud, o kterém informovala přímo ze soudní síně naše reportérka. Analyzovali jsme ale i o to, jak se snaží politici přiblížit jazyku mladých či o poklesech preferencí Motoristů. A taky jsme se koukli na jeden zajímavý klimatický soudní spor. Tak si pojďte připomenout celý týden společně s námi.
Rozhodl Městský soud v Praze o kauze Čapí hnízdo správně? To teď přezkoumává senát odvolacího pražského vrchního soudu. Reportérka Marie Starostová byla každý den u toho a přinášela ze soudní síně podrobnou reportáž. Popsala třeba i to, jak se expremiér Andrej Babiš (ANO) obul kvůli jeho výpovědi do znalce Vítězslava Hálka, kterého označil za lháře. Detaily si přečtěte zde, neopomeňte ale i na další texty ze soudních jednání.
Co znamená pokles preferencí Motoristů pod pět procent podpory? To analyzoval Kuba Grim. Ten upozorňuje, že klesající podpora nového hnutí je špatnou zprávou i pro dosud ve voličských žebříčcích dominující ANO. Pro to jsou totiž Motoristé preferovaným koaličním partnerem v možném budoucím kabinetu. K čemu by mohl neúspěch Motoristů vést, si přečtěte tady.
Letos v únoru projížděl přes republiku Andrej T. – jeden z nejvlivnějších manažerů ruské firmy Petropavlovsk, která se zabývá těžbou zlata. Na základě ruského zatykače ho v Česku zadrželi policisté. Proč? Andrej T. se měl dopustit mimořádně rozsáhlé zpronevěry. Celý příběh má ale nečekanou zápletku. Žalobci totiž Městskému soudu v Praze navrhli, aby Andreje T. zpět do Ruska nevydával. Detaily se dočtete v textu Honzy Horáka.
Víte, že proběhl soud kvůli dopadům činnosti energetické firmy RWE na změny klimatu? Přelomový soudní spor vyvolal peruánský farmář, který žádal částečnou náhradu škody za tání ledovců, které ohrožují jeho město – případ popsala Jana Václavíková. K čemu soud dospěl a proč to nemusí být pro velké znečišťovatele dobrá zpráva, vysvětluje zde.
Sigma, alfa a Matrix. Co mají tato slova společného? Jejich symboliku začali využívat politici ve svých kampaních, aby se přiblížili mladým voličům. Jak se ale ukazuje, jejich skutečný význam tak úplně neznají. Celý fenomén přejímání jazyku takzvané manosféry popsala Eva Soukeníková.
Tipy z Plusu
Co vám doporučuje šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus Josef Pazderka tentokrát?
- Ve vršovickém Vzletu proběhla ve čtvrtek mezinárodní konference Pravda v pohybu, organizovaná Českým rozhlasem Plus.
- O Ukrajině bez růžových brýlí mluví v podcastu Na Východ! slovenský reportér Tomáš Forró.
- Osudy československých velitelů za druhé světové války přibližuje speciální řada Portrétů. Nabízí například neznámé skutečnosti ze života Antonína Sochora.
Pro fanoušky mluveného slova
- České domácnosti platí v přepočtu na kupní sílu nejvyšší účty za elektřinu v EU. O možném vývoji na energetickém trhu, ale třeba i o tom, co by znamenalo zestátnění ČEZu, řešila s jeho generálním ředitelem Danielem Benešem v podcastu Peníze a vliv Jana Klímová.
- Jak funguje byznys s erotickým obsahem na platformě OnlyFans? Šéfredaktorka serveru Page Not Found Apolena Rychlíková zveřejnila příběh ženy, kterou měla vykořisťovat agentura vlastněná známým influencerem. Jak to celé probíhalo, probrala s Matějem Skalickým v podcastu Vinohradská 12.
- Mohou se AI modely vyhýbat svému vypnutí? Podle výsledků výzkumu společnosti Palisade Research, která se zaměřuje na zkoušení limitů jazykových modelů, ano. Jak tyto výsledky vykládat? Rozebírají David Slížek a Petr Koubský v pořadu Online Plus.
Nejvíc se četlo
- Naše Kája z babyboxu? Láska na první pohled, která trvá už 8 let, říkají adoptivní rodiče
- Ženu, která odložila Viki do babyboxu, jsme osobně viděli u soudu, popisuje adoptivní máma Hana
- Exprezident Klaus: Svět a my všichni jsme dopustili, aby začala válka na Ukrajině. Rusko bylo pod tlakem
Ničím nerušený víkend s vašimi blízkými přeje