Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Týdeník iROZHLASu: odměny pro asistentku, komu jsou Češi blízcí a jaké strany se navzájem ‚luxují‘

Máme za sebou první dubnový týden, který přinesl kromě už téměř letního počasí také spoustu zajímavých textů na webu iROZHLAS.cz. Podívali jsme se například na odměny pro asistentku exředitele pražského magistrátu, zanalyzovali jsme voličské překryvy před parlamentními volbami. A nakonec jsme spočítali, kolik hodin měsíčně musejí poslanci navzájem poslouchat své projevy. Přečtěte si náš tradiční týdenní přehled.

Newsletter Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnský útočník Jakub Flek střílí puk do branky pražské Sparty

FOTO TÝDNE: Brněnský útočník Jakub Flek střílí puk do branky pražské Sparty | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do prvního dubnového týdne jsme vkročili energicky. Vojta Gavriněv z investigativní redakce Radiožurnálu se opět podíval na odměny pro asistentku exředitele pražského magistrátu Martina Kubelku. A jak zjistil, Kubelkova „favoritka“, která působila na třech pozicích, dostávala odměny o 230 procent vyšší než její kolegové.

Jeho redakční kolega Vít Kubant zase zjistil, že jím důkladně zmapovaný příběh takzvané kutnohorské sekty, zdaleka nekončí. Policie chce před soud dostat dalších šest stoupenců zemřelého kutnohorského léčitele Richarda Šiffera.

Jaké předvolební boje o voliče zuří ve vládním a opozičním táboře, zmapoval důkladně Jakub Grim. Jak vysvětlil ve dvou důkladných analytických textech, největší voličské překryvy jsou logicky mezi názorově blízkými stranami – paradoxně tak dochází k tomu, že o hlasy mezi sebou musejí tvrdě soupeřit potenciální partneři, kteří se vzájemně „luxují“.

S kým se Češi ze zemí V4 nejvíce shodují v pohledu na svět? Odpověď vás možná překvapí. Zjištění z průzkumu think tanku CEIAS přinesla a graficky unikátně zpracovala Jana Václavíková.

Vláda rozhodla o jmenování více než tří desítek velvyslanců. Jejich kompletní seznam získal nový redakční kolega Jan Horák. Kam zamíří klíčový muž prezidenta Petra Pavla pro zahraniční agendu? A jaké další změny budou následovat? Dočtete se v jeho textu.

A na závěr nepřehlédněte naše dataře, kteří se tentokrát zaměřili na jednání v Poslanecké sněmovně. Zjistili třeba, že poslechem projevů tráví v tomto volebním období poslanci 39 hodin měsíčně, dvakrát víc než za vlády Petra Nečase (ODS).

Tipy z Plusu

A co v uplynulém týdnu přinesl Český rozhlas Plus? Nechte se inspirovat tipy šéfredaktora stanice Josefa Pazderky:

  • Šedé eminence současných mírových jednání kolem Ukrajiny představuje nejnovější díl podcastu Na Východ!
  • Nová Radiokniha zase líčí neuvěřitelný životní příběh Jaroslava Javorského, připomínající slavný Spielbergův velkofilm „Most špionů“.
  • A na závěr pozvánka na zajímavou akci. Na konci května pořádá Český rozhlas Plus ve vršovickém Vzletu pravidelnou mezinárodní konferenci s názvem „Pravda v pohybu“. Nebudou na ní chybět ani zajímaví hosté, jak třeba novinář Peter Pomerantsev, někdejší velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj či bývalá eurokomisařka Věra Jourová.

Pro fanoušky mluveného slova

  • Lídryni běloruské opozice vyzpovídal v důkladném rozhovoru Matěj Skalický ve Vinohradské 12.
  • Žádný protikorupční systém nebude nikdy stoprocentní, říká o korupčních skandálech v Evropském parlamentu jeho místopředseda Martin Hojsík. Co je podle něj klíčové? Odpovídají Bruselské chlebíčky.
  • Dotace ovládla síť zprostředkovatelů, kteří zájemcům slibují, že jim je zařídí. A úřady se při schvalování zaměřují na formality, kritizuje systém rozdělování peněz státem prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala v pořadu Peníze a vliv.

Nejčtenější

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme