Týdeník iROZHLASu: ticho před (předvolební) bouří, knihy s čísly místo písmen i uniklý skupinový chat
První předvolební vlaštovky v podobě oznámení krajských lídrů kandidátek, obavy o svobodu slova v amerických médiích nebo odložení kauz Vratislava Mynáře. Redaktoři iROZHLASu se i tento týden věnovali významným zpravodajským i společenským tématům, výběr toho nejdůležitějšího přináší pravidelný týdenní přehled.
Nastává období, kdy každým týdnem budou čím dál tím znatelnější blížící se sněmovní volby. V uplynulém týdnu politické strany a uskupení začaly představovat tváře, stvrzovat koalice a naznačovat nadcházející kampaň. Kdo budou jednotliví lídři a jak to vypadá u jednotlivých stran, shrnuli v komplexním přehledu Vojtěch Tomášek, Eva Soukeníková a Jakub Grim.
Proč je někdy dobré být ve skupinových konverzacích „duchem“ a zprávy ostatních členů chatovací skupiny jenom číst, ukázal na začátku týdne šéfredaktor The Atlantic Jeffrey Goldberg, kterého omylem přidali do své konverzace v aplikaci Signal nejvyšší představitelé národní bezpečnosti USA.
Co to znamená pro americkou politiku a jak vážná situace může být, zhodnotil ve vysílání komentátor Milan Slezák a v epizodě Vinohradské 12 se jí věnoval i Matěj Skalický.
Není to ale jediná věc, která nyní ve Spojených státech rezonuje. Jana Václavíková popsala ve svém článku, jak se od Trumpovy inaugurace změnila nálada v amerických redakcích, a Ema Polívková se zase zaměřila na rostoucí počty zakázaných knih v amerických školách. Kontroverzním výrokům zvláštního zmocněnce USA Steva Witkoffa se pak věnovala Eliška Orosová.
Uplynulý týden také přinesl několik původních zjištění. Do hledáčku policie se dostaly firmy, které jsou spojeny se šéfem Svazu lyžařů Davidem Trávníčkem, na což upozornil Vojtěch Gavriněv. Tomáš Pika se zase podíval na exkancléře Vratislava Mynáře a odložení tří kauz detektivy z Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Ve středu jste navíc mohli sledovat v pořadí třetí debatu s experty politických stran o klíčových problémech České republiky. Tentokrát v projektu Česko 2025 s Janem Pokorným debatovala sedmička expertů o obraně. Utéct by vám neměl ani průvodní článek o situaci v armádě, mimo jiné o nedostatku vojáků, od Jany Karasové.
A pokud jste ji ještě nečetli, určitě si v rámci víkendového odpočinku přečtěte novou datovou sérii Michala Kašpárka o české literatuře. Můžete se dozvědět třeba to, kolik životů nás dělí od Máje, proč se nejvíc autorů rodí ve východních Čechách nebo jestli se víc píše o Ježíši, nebo horoskopech.
Tipy z Plusu
Výběr toho nejlepšího, co uplynulý týden vyšlo na stanici Český rozhlas Plus, přináší šéfredaktor stanice Josef Pazderka:
- Sporům o morální profil a odkaz jedné z legend českého undergroundu Egona Bondyho se věnuje Pro a proti s historikem Petrem Placákem a spoluautorem knihy „Zbyněk Fišer/Egon Bondy a StB“ Miroslavem Vodrážkou.
V Saúdské Arábii už sice proběhlo několik kol mírových jednání o konfliktu na Ukrajině, tvrdé boje v zákopech v Donbasu nicméně pokračují bez ohledu na ně. Drsnou realitu v Interview Plus exkluzivně popisuje fotograf Stanislav Krupař.
- Ekonomka Jana Matesová analyzuje v pořadu Řečí peněz alarmující situaci Evropy, která podle ní musí vzít odpovědnost za vlastní bezpečnost víc do vlastních rukou.
Nejčtenější
- Uprchlík z KLDR: Po návratu z Ruska se severokorejští vojáci dostanou do strany nebo na univerzitu
- Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
- Po zradě USA to vypadá, že měl Beneš v roce 1938 pravdu. Nevíme, co přinese další den, říká Kosatík
Pro fanoušky mluveného slova
- Madlenčin závod s časem pokračuje. Lékaři hledají ‚genetické dvojče‘, volají i děti
- ‚Kultivace centra.‘ Poesiomat na Václavském náměstí nabízí hudbu, Havlův projev i hlas Palacha
- Plaga: Inkluze zrušit nejde, její myšlenka je naprosto v pořádku, ale české pojetí není šťastné
Úspěšné přetočení hodin při změně času přeje