Dudácká tradice nebo pivovarské bednářství. Česko má zájem o další zápisy v seznamu UNESCO

Česko se chce pokusit zapsat na seznam nemateriální kultury UNESCO další čtyři položky. Národní rada pro tradiční lidovou kulturu navrhla ministrovi kultury Antonínu Staňkovi, aby nominoval technologii pivovarnického bednářství, technologie tkaní činovati na Horňácku, dudáckou tradici v České republice a ruční výrobu žinylkových textilií v Hlinsku.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parta pivovarských bednářů z Plzně rozhoupává půltunový dubový pivní sud.

Parta pivovarských bednářů z Plzně rozhoupává půltunový dubový pivní sud. | Foto: Fotobanka Profimedia

Výbor pro zachování nemateriálního kulturního dědictví bude rozhodovat o zápisech na všechny tři seznamy příslušné úmluvy na konci listopadu na svém 13. zasedání na Mauriciu. Modrotisk je společná nominace Rakouska, Německa, Maďarska, Slovenska a ČR, druhou českou nominací jsou vánoční ozdoby ze skleněných perlí. Posledním zápisem na seznam nehmotného dědictví bylo koncem roku 2016 české loutkářství.

Kladrubský hřebčín se může na seznam UNESCO dostat už příští rok, hodnotící mise chystá posudek

Číst článek

Národní rada pro tradiční lidovou kulturu vznikla v roce 2004 jako poradní, iniciativní a koordinační orgán ministra kultury pro oblast tradiční lidové kultury. Mimo jiné posuzuje také nominace do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, z nichž se pak nominuje do světových seznamů zřízených Úmluvou UNESCO o zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Rada v úterý projednala zmíněné čtyři nominace. „Vzhledem k tomu, že pro všechny nominace hlasovali všichni členové kladně, očekává se, že ministr kultury všechny letos navržené nominace schválí k zápisu,“ uvedla mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Činovati je technika tkaní vzorovaných textilií. Jednalo se o plátno zdobené drobnými geometrickými vzorky, skládanými do příčných pruhů. Činovati sloužily ke zhotovování dekorativních povlaků na polštáře, ženského spodního oděvu rubáče, pásků k sukním, mužských zástěr a oděvních plachet. Tyto prvky tvoří dodnes součást tamních lidových krojů.

Z českých zápisů nehmotného dědictví jich je několik nadnárodních - naposledy zapsané loutkářství a sokolnictví. Kromě nich jsou zapsány slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě České republiky. Dříve se mluvilo o tom, že by ČR chtěla nominovat v budoucnu například i valašský odzemek, tradiční léčebné procedury a odkaz Vincenze Priessnitze nebo betlémskou cestu v Třešti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme