Nemorální krok, nebo potřebný budíček? Ukrajinský voják dezertoval, aby upozornil na vyčerpání armády

Ukrajinský voják Serhij Hnezdilov minulý měsíc dezertoval, aby upozornil na vyčerpání ukrajinských vojáků. Informoval o tom na svých sociálních sítích, kde se problému dlouhodobě věnoval. Radikální krok vzbudil odpor ostatních vojáků i politiků, někteří však jeho čin označili za potřebný budíček. Hnezdilovi za dezertaci hrozí až dvanáct let za mřížemi, informuje server The New York Times (NYT).

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják Serhij Hnezdilov dezertoval, aby upozornil na vyčerpání armády

Ukrajinský voják Serhij Hnezdilov dezertoval, aby upozornil na vyčerpání armády | Foto: Stanislav Yurchenko | Zdroj: Reuters

Čtyřiadvacetiletý ukrajinský voják Hnezdilov dlouhé měsíce prosazoval, aby vyčerpané vojáky na frontě nahradili čerství branci. Své obavy vyjádřil v rozhovorech, na sociálních sítích a v podcastu, přičemž vycházel ze své pětileté bojové praxe v pěší brigádě.

Jeho výzvy však údajně zůstaly bez odezvy. Minulý měsíc proto podnikl radikální krok, o kterém doufal, že na tuto problematiku zaměří pozornost – dezertoval a poté to veřejně oznámil na sociálních sítích a v médiích.

„Nezbylo mi nic jiného než odejít, velmi hlasitě prásknout dveřmi a donutit lidi, aby o tomto problému konečně začali mluvit,“ řekl Hnezdilov ve videorozhovoru pro The New York Times 1. října z tajného místa, kde se skrýval před ukrajinskými úřady.

„Rozhodně to vzbudilo velkou debatu,“ řekl Tymofii Brik, sociolog a rektor Kyjevské ekonomické školy, a dodal, že Hnezdilov vnesl do veřejného prostoru citlivé téma, o kterém se většinou diskutuje v soukromých kruzích.

Nástup do armády

Čtyřiadvacetiletý ukrajinský voják Serhij Hnezdilov vstoupil do armády jako dobrovolník v roce 2019, kdy už Ukrajina bojovala proti Ruskem podporovaným silám v Donbasu. Jeho tříletá smlouva měla skončit v březnu 2022, ale Kreml krátce předtím zahájil plnohodnotnou invazi a Hnezdilov nesměl armádu opustit za válečného stavu. „Teď jsem velmi unavený,“ řekl Hnězdilov a dodal, že se chce vrátit do civilního života.

Někteří lidé jeho jednání odsoudili jako zradu a vyzvali k potrestání. Jiní uznávali jeho obavy z potřeby rotace vojáků, ale zdůraznili, že dezerce není řešením. Jeho stoupenci považují tento čin za tolik potřebný budíček.

Masi Nayyem, známý veterán, který v roce 2022 přišel o oko, napsal na sociálních sítích, že sice souhlasí s potřebou řešit problémy s propouštěním, ale rozhodnutí Hnezdilova bylo „nemorální s ohledem na ty, kteří zemřeli a byli zraněni. Neobětovali své životy a zdraví proto, aby se poté jednoduše vzdali fronty“.

‚Prokletí uniformy‘

Po dvou týdnech vyhýbání se úřadům Hnezdilova 9. října zadržela ukrajinská policie „pro podezření z dobrovolného opuštění vojenské jednotky s úmyslem vyhnout se vojenské službě podle stanného práva“, což je trestný čin, za který hrozí až dvanáct let vězení. Soud nařídil jeho preventivní zadržení na 60 dní, dokud neproběhne soudní proces.

Hnezdilovův krok zasáhl jádro problému, kterému Ukrajina čelí, píše NYT. Armáda si nemůže dovolit propouštět opotřebované vojáky, pokud nenajde dostatek náhradníků. Vojáci si však stěžují na vyčerpání a podle oficiálních statistik jich desítky tisíc dezertovaly.

Rodiny vojáků pořádají každý týden protestní akce, na nichž požadují propuštění po určité době služby, což je v době války vzácný projev veřejné kritiky. Mnozí muži se skrývají, aby unikli povolávacím důstojníkům.

‚Bojím se, že zemřu nesmyslně.‘ Mnoho Ukrajinců žije ze strachu před odvody ve skrytu

Číst článek

Hnezdilov uvedl, že on a mnozí jeho kolegové považují za hluboce nespravedlivé, že mnoho lidí se může odvodům vyhnout, zatímco ti na frontě nemohou po letech bojů armádu opustit. „Tomu říkám prokletí uniformy. Jakmile si ji jednou obléknete, už ji nemůžete sundat. Proto se jí většina lidí vyhýbá,“ řekl.

„Rozhodl jsem se o tomto problému nahlas mluvit, protože dosáhl masového rozsahu,“ uvedl Hnezdilov. Vojáci podle něj nemohou bojovat donekonečna a musí vědět, kdy si „budou moci odpočinout“, jinak začnou „pociťovat deprese, psychické a zdravotní problémy“.

Letos ukrajinský parlament zvažoval, že do nového branného zákona zahrne ustanovení o propuštění po třech letech služby. Armáda však požadovala, aby zákonodárci toto ustanovení vypustili, a argumentovala tím, že situace na frontě je příliš nestabilní na to, aby vojáci mohli odejít.

Josef Beneda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme