Úřad práce pokračuje v rušení svých poboček. ‚Je to oddálení služby občanům,‘ kritizuje starosta
Úřad práce dál uzavírá své pobočky, v každém čtvrtletí patnáct až dvacet po celém Česku. Ke konci dubna skončí třeba jen na jihu Čech sedm z nich, například v Trhových Svinech nebo ve Volyni. Úřad to zdůvodňuje bezpečností zaměstnanců a snahou zefektivnit služby. Kritici ale varují, že v některých regionech to výrazně ztíží přístup k pomoci těm, kteří ji potřebují nejvíc.
Mezi sedm jihočeských měst, kde se ke konci dubna ruší pobočka úřadu práce, patří Veselí nad Lužnicí. Starosta Vít Rada za sdružení Sport pro město s tím nesouhlasí. „Pro mě je to negativní záležitost, protože je to oddálení služby občanům. Řekněme si narovinu, kdo využívá služby elektronicky už nyní, bude je využívat nadále, ale ti, kteří jsou nejzranitelnější, na okraji toho spektra a potřebují pomoc, tak ji potřebují zpravidla osobně,“ komentuje.
Obavy sdílí i samotní obyvatelé města. Podle nich není digitální ani dopravní dostupnost pro všechny samozřejmostí. „Já si myslím, že pro spoustu lidí to bude ztížená situace. Někteří mají problém sednout do veřejné dopravy, dojet někam, můžou být třeba i zdravotně znevýhodnění,“ říká Hana Esserová.
„Tady už skončilo úplně všechno, není tu nic. Za vším se musí do Soběslavi. Je to smutné,“ dodává obyvatelka Veselí nad Lužnicí Helena Fenclová.
Úřad práce argumentuje tím, že zrušení malých poboček zajistí vyšší bezpečnost zaměstnanců, efektivnější fungování a lepší využití personálních kapacit.
„Klienti z oblastí, kde přesouváme činnosti na jiná pracoviště, mohou využívat naše další pobočky, které jsou v blízké dojezdové vzdálenosti. Zároveň mohou občané využívat rozšiřující se online služby a podat žádosti o nečastější dávky jednoduše přes internet, kdykoli, bez ohledu na úřední hodiny, z pohodlí domova,“ uvádí mluvčí Kateřina Pavlíková.
Přes dva útoky denně. Úřady práce posilují ochranu zaměstnanců, cvičí s policií a shání ostrahu
Číst článek
Část agendy si budou moci lidé vyřídit i na vybraných pobočkách České pošty, kde lze například podat žádost o rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a někde i o podporu v nezaměstnanosti.
„Co se týká zákazníků, máme veskrze pozitivní zkušenost, protože ti kvitují, že mají další možnost, kde vyřídit své záležitosti. V tomto projektu budeme pokračovat a plánovaný cílový stav je 750 poboček po celé České republice, kde bychom měli poskytovat vybrané agendy,“ potvrzuje mluvčí České pošty Matyáš Vitík.
Úřad práce plánuje zrušit celkem 83 ze svých 369 poboček, tedy více než pětinu.