ÚS: Lidé nemohou být paušálně zbaveni práva volit
Lidé bez způsobilosti k právním úkonům nesmí být paušálně zbavení volebního práva. Takový verdikt před chvílí vynesl Ústavní soud v Brně.
Soudci dali zapravdu Lize lidských práv, která si stěžovala na sporné ustanovení v zákoně o volbách a žádala, aby jej Ústavní soud zrušil. Podle Ligy je chybou, když lidé zbavení způsobilosti automaticky přicházejí o právo volit.
„Argumentovali jsme zejména novou úmluvou o právech osob se zdravotním postižením. Tato úmluva ve svém článku 29 explicitně zakotvuje právo všech lidí s postižením právo volit,“ vysvětlil právník ligy Maroš Matiaško.
Maroš Matiaško, právník z Ligy lidských práv diskutoval o problému i v e Světě o jedné Rádia Česko
Právníci ligy se přitom odvolávali na to, že Česko vloni ratifikovalo novou úmluvu o právech osob se zdravotním postižením.
Právě ta zakotvuje právo všech lidí s postiženým volit - státy by dokonce měly nabídnout těmto lidem pomoc.
Chyba justiční praxe
Ústavní soud řešil konkrétní případ muže, který se v roce 2008 nemohl právě kvůli zbavení způsobilosti k právním úkonům zúčastnit senátních voleb. Muž žádal zrušení příslušného zákona, v tom mu ale Ústavní soud nevyhověl - vysvětlil soudce zpravodaj Miloslav Výborný:
„Je dobře, že zákon stanoví jisté omezení volebního práva, ale zásadní chybou je, že obecná justiční praxe vůbec nebere v úvahu, že existují také ústavní práva, která by měla být při zbavování způsobilosti k právním úkonům respektována, což se houfně neděje.“
Maroš Matiaško, právník z Ligy lidských práv ve Světě o jedné nález soudu označil za částečný úspěch. „ Je problematické, že Ústavní soud nezrušil sporná ustanovení volebního zákona, proto se jedná o částečný úspěch.“
„Každý soud, který bude zkoumat způsobilost k právním úkonům, bude muset posuzovat i schopnost volit. Pokud dojde k závěru, že člověk je schopen projevit politické preference, nemůže být zbaven právní způsobilosti,“ zdůraznil Matiaško.