Uzavírání nových nájemních smluv probíhá zatím bez problémů

Přechod z regulovaného nájmu na smluvní vztah mezi majiteli bytů a nájemníky zatím neprovází větší problémy. Jak sdružení nájemníků, tak majitelů domů radí, aby se obě strany snažily dohodnout. Těm, kteří nemohou najít kompromis, pomáhají poradny financované Ministerstvem pro místní rozvoj. Obrací se na ně tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové byty

Nové byty | Foto: Marián Vojtek

Prvním lednem přestal platit regulovaný nájem u zhruba čtyř set tisíc bytů, dál pokračuje v Praze, větších městech středních Čech a většině krajských měst. Sdružení nájemníků i majitelů domů radí, aby se obě strany snažily dohodnout.

Podle předsedy Sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí Tomislava Šimečka i za cenu toho, že majitelé v některých případech dočasně sleví.

„Našim členům doporučujeme, aby v případě, že na to nájemce skutečně nemá například z nějakých sociálních důvodů, mu pokud možno poskytli alespoň dočasně nějakou slevu. Aby nevznikl náhle stav, kdy nebude schopen zaplatit za bydlení. Ten se ale bude muset rozmyslet – hledat si levnější bydlení nebo získat větší příjmy,“ řekl.

Pomohou poradny

Nájemníkům i majitelům nemovitostí, kteří se nemohou dohodnout, pomohou poradny Sdružení na ochranu nájemníků. Cenové mapy by měly být hotové do konce února. Podle Šimečky ale jsou už teď k dispozici údaje o místně obvyklém nájemném.

„Mapy místního obvyklého nájemného už 12 let publikuje Institut regionálních informací v Brně. A to nájemné se pohybuje zhruba od 60 do 160 korun na metr čtvereční u standardních bytů, ne v nejlukrativnějších oblastech,“ přiblížil.

Na soudy se lidé zatím neobracejí

Pokud obě strany kompromis nad novou cenou nájmu nenajdou, mohou se obrátit na soud. Podle předsedy Sdružení nájemníků Milana Taraby je ale takových případů zatím minimum.

„Případů, že je tam od majitele reakce typu - dobře, nepodepíšete, tak já to dám k soudu, tak tyto věci se naplnily ve dvou případech, které jsem zažil v poradnách, kde se na nás lidé obraceli,“ uvedl

Všude jinde je to podle něj víceméně vyčkávání. „Nájemce majiteli třeba napíše, že s ním jednat chce a dokonce, že bude souhlasit s tím, že to bude o 5 procent vyšší nebo dvojnásobek inflace.Chce ale počkat až bude cenová mapa a pak se dohodnou,“ dodal.

Václava Marešová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme