„Život s člověkem, který je v exekuci, je problém. Na to se každý musí připravit doklady,“ upozorňuje ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.
„Když jsem houbař, tak budu chtít, abych příště zase nějaké houby našel. Proto vydloubnout houbu, odřezky skrýt, schovat přímo do půdy,“ zdůrazňuje odborník Miroslav Beran.
„V této elektronické formě již poradnu oslovilo více než 250 pacientů, z toho jsme nakonec k endoskopickým a dalším vyšetřením pozvali přes 60 z nich,“ řekla primářka Urbánková.
Zvěrolékařka Martina Načeradská je zastáncem toho, aby se děti o nějaké zvíře staraly, protože to podle studií zlepšuje jejich schopnost empatie. Záleží ale na věku dítěte.
Zima se neúprosně blíží a mnozí z nás už nedočkavě čekají na první sníh a také na lyžování. Pokud se chystáte pořídit si na zimu nové vybavení, pak vás čeká možná stejná návštěva obchodu jako reportéra Českého rozhlasu.
Soudci, advokáti a insolvenční správci na jihu Čech založili bezplatnou poradnu pro lidi s dluhy. Společně chtějí lidem pomoci v boji s takzvanými insolvenčními šmejdy. Klienti poradny můžou ušetřit desetitisíce korun, které za stejné služby vybírají oddlužovací agentury. Na pilotní projekt Jihočechů mají navázat v budoucnu další kraje.
O manželské poradny v Česku je zájem, lidi sem nejčastěji vede nevěra partnera nebo domácí násilí. Specializovaných pracovišť je po celé České republice 68. Pro návštěvu manželské poradny nemusíte mít žádné doporučení: stačí zavolat a objednat se.
Uherský Brod se vzpamatovává ze smrti osmi lidí, které v úterý zastřelil v restauraci Družba 63letý muž. Ten pak zbraň obrátil proti sobě. Se šokem a zármutkem se vyrovnávají nejen příbuzní, ale také kamarádi a známí obětí. V Česku pro ně existují speciální poradny pro pozůstalé.
Lidé, kteří mají problém s marihuanou, se můžou začít léčit po internetu. On-line poradenství dnes představili experti z organizace Sananim. Zhruba dvouměsíční terapii v rámci projektu "Skončím s hulením" povedou po chatu odborníci, kteří pomůžou klientům zvládat užívání konopí nebo mu přímo předcházet.
Začíná to jako běžné kožní onemocnění, pokud se však lupénka neléčí, může člověka zcela vyřadit ze společnosti. Přispět ke změně má nová online poradna, kterou zřizují kožní experti.
Každý pátý člověk na Děčínsku má exekuci na svůj majetek, protože řádně nesplácí své půjčky. Lidé se tam také čím dál častěji dostávají do takzvané dluhové pasti, kdy si půjčují třeba i na jídlo. Některým nezbývá, než požádat soud o osobní bankrot. Kolem pomoci dlužníkům se ale začíná vytvářet takzvaný dluhový byznys. Proti němu bojují nové bezplatné poradny v Děčíně nebo Rumburku.
Poradna Modrého kříže ve Valašském Meziříčí po pěti letech končí. Podle Krajského úřadu ve Zlíně nesplnila kritéria pro přidělení dotace. Mezinárodní nezisková organizace se zabývá pomocí lidem závislým na alkoholu a drogách. Ročně v regionu pomáhá zhruba stovce klientů i jejich rodinám.
Univerzita třetího věku nabízí kromě studia i doprovázení pozůstalých. Tuto službu mohou využít nejen posluchači, kteří na univerzitě studují, ale i ostatní, kteří ztratili blízkou osobu. Nabízí popovídání, ale i doprovod na hřbitov nebo do pohřební služby.
Počet HIV pozitivních v České republice nezadržitelně roste. Už teď je jasné, že jich za loňský rok bude podle statistik více než předloni. Odborníci se shodují, že by pomohla lepší prevence. Mnozí lidé si totiž mylně myslí, že jich se HIV týkat nemůže. V Olomouckém kraji se kdysi mohli poradit ve specializované poradně. Ta už tady ale léta citelně chybí.
Každým rokem víc lidí přichází do Občanské poradny v Zábřehu na Moravě. Nejčastěji řeší problémy s penězi. Poradna ale nabízí i poradenství v oblasti rodinné, osobní, pracovní či sociální.
Bezplatnou právní poradnu nabízí každý týden klatovská radnice. Pro radu si tam mohou přijít lidé z celého regionu. Poradna funguje už několik let, slouží především k prvotní informaci o právním problému.
Lidé v nouzi, muži i ženy, mohou požádat o pomoc a radu v Poradně Eva při Diecézní charitě v Českých Budějovicích. Poskytuje sociální poradenství ženám v nouzi a terénní programy lidem v sociálně vyloučených lokalitách. Služby Poradny Eva jsou bezplatné.
Zatímco vše naznačuje, že Důl Paskov, který firma OKD hodlá zavřít na konci příštího roku, se podpory státu nedočká a o zaměstnání přijdou stovky lidí, ohroženým horníkům se už začíná nabízet pomocná ruka. Přímo v Paskově má od začátku roku působit mobilní poradna ostravského úřadu práce.
Adiktologická poradna Občanského sdružení Prevent v Českých Budějovicích se přestěhovala do větších prostor. Poradna pomáhá lidem, kteří mají problémy s drogami, alkoholem, gamblerstvím nebo s příjmem potravy.
Studentská právnická poradna v Olomouci, jediná v Česku, zahájila letos poprvé svůj prázdninový provoz. Funguje při olomoucké právnické fakultě. Lidé, kteří si nemohou dovolit advokáta, se na ni mohou obrátit o právní pomoc.
V okresních městech na Vysočině vznikly kanceláře na pomoc obětem trestných činů. Najdete je v Třebíči, Jihlavě, Žďáře a Pelhřimově. Poradny obětem trestných činů nabízejí psychologickou a právní pomoc a zaručují naprostou anonymitu. Vše je zcela zdarma.
Dluhy mohou člověka dostat do těžko řešitelné situace. Lidí, kteří v dluhové pasti uvíznou, je stále víc. Na Litoměřicku se jim snaží pomáhat poradna pro zadlužené, která funguje při tamní diecézní charitě. Zájem o její služby roste, a tak je litoměřická poradna rozšiřuje.
Za loňský rok poklesl v celé zemi počet nově řízených exekucí. Tento trend se odrazil i na východě Čech. V Pardubickém kraji ubylo meziročně pět procent exekucí, v Královéhradeckém kraji dokonce devět procent. Poradny pro dlužníky přesto mají čím dál více práce.
V minulém roce nařídily soudy v celé zemi 820 tisíc exekucí. Lidí, kteří například nezvládají splácet dluhy nebo mají jiné finanční problémy, přibývá i na východě Čech. Obrátit se přitom můžou bezplatně a anonymně na občanské poradny, které jim pomůžou. Jednou z nich je i občanské poradenské středisko v Hradci Králové.
Mateřské centrum Krůček ve Svitavách přichází s novým projektem zaměřeným na pomoc ženám s malými dětmi. Podporuje totiž flexibilní pracovní úvazky. Pomoci má i evropská dotace ve výši čtyř a půl milionu korun.
Poradna, která v Ostravě už čtrnáct let pomáhá chudým, se musela vystěhovat. Neziskové občanské sdružení Vzájemné soužití, vedené romským aktivistou Kumarem Vishwanathanem, vnímá celou záležitost jako mstu ze strany města. Výrazně totiž hájili práva nájemníků z ostravského ghetta Přednádraží, kterým úřad nařídil, aby opustili zdevastované domy. Vedení města ovšem nařčení vyvrací.