V Česku budou možná nové antirakety USA

Spojené státy americké dál počítají s Českou republikou při budování protiraketové obrany. Ujišťoval o tom ve Washingtonu americký ministr obrany Robert Gates po setkání se svým českým protějškem, vicepremiérem Martinem Bartákem. Jak by měla česká účast vypadat, ale není zatím vůbec jasné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odpálení antiraket

odpálení antiraket | Foto: Kwai Web

Český ministr Barták několikrát opakoval, že plán protiraketové obrany v Evropě se změnil, ale pokračuje dál: "Protiraketová obrana nekončí, nezastavila se, naopak. Na základě vyhodnocení aktuálních hrozeb bude rozvíjena, v některých částech urychlena. S Českou republikou se počítá jako s partnerem, který bude mít možnost se do tohoto konceptu začlenit."

Americký ministr obrany Gates mu přizvukoval: "Přivítali bychom českou účast na nové architektuře protiraketové obrany. Bude pokračovat spolupráce ve výzkumu."

V Praze by se proto měla setkat skupina expertů na vysoké úrovni už brzy na podzim a jednat o možném českém zapojení do nové formy americké protiraketové obrany. Už teď se mluví o tom, že by v Polsku a možná v Česku mohly být umístěné antirakety SM3.

Podle ministra Bartáka je ale na takové úvahy příliš brzo: "Hovořit zatím o konkrétních věcech, jako je umístění interceptorů nebo raket, je v současné chvíli předčasné. Záleží na dalších technických jednáních a na tom, jak bude postupovat nový koncept americké protiraketové obrany,"

A hlavně: Současná česká vláda je přechodná a nemá mandát vzešlý z voleb, může tedy jen připravovat podklady, ale těžko může Američanům říkat, o jakou účast a v jaké podobě Česká republika vlastně stojí.

"Samozřejmě to bude svrchované rozhodnutí vlády, která v době za několik let bude mít politickou legitimitu a vliv," konstatoval současný ministr obrany.

Američané sice popírají, že by za jejich rozhodnutím ustoupit od výstavby radaru v Česku a raketové základny v Polsku byla potřeba ukonejšit Moskvu a motivovat ji ke spolupráci ohledně Íránu a jeho jaderného programu. Přesto je to podle mnohých analytiků jeden z hlavních důvodů přehodnocení plánů protiraketové obrany USA na starém kontinentu.

Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme