V Česku poprvé porodila žena s transplantací srdce
Poprvé v České republice porodila žena s transplantovaným srdcem. Před dvěma a půl lety ji operoval přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Pirk. Ten dnes oznámil, že ženě i její narozené holčičce se daří dobře.
Žena porodila dítě minulý týden na gynekologicko-porodnické klinice pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Holčička vážila při narození 2580 gramů a měřila 44 centimetrů.
O porodu mluvil v Ozvěnách dne přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Pirk
Profesor Pirk v poledních Ozvěnách dne poznamenal, že podle registru dárců se v celém světě stalo matkou kolem 100 žen s transplantací srdce.
„Byl to plánovaný porod,“ uvedl s tím, že jde samozřejmě o zátěž. „Z toho, že to dobře dopadlo, vidíme, že i to transplantované srdíčko to může absolvovat.
Poznamenal, že vlastní rizika spíš vyplývají z dlouhodobé aplikace několika léků. „Čili je to rizikovější těhotenství. Komplikovanější kvůli lékům může být i samotné otěhotnění.“
„Mateřský pud je u ženy tak silný, že potlačí s tím spojení rizika. Je to krásné,“ řekl s uspokojením kardiochirurg Jan Pirk.
Předporodní příprava
Rodička byla v péči docenta Antonína Pařízka z gynekologicko-porodnického oddělení pražské kliniky u Apolináře. Ve vysílání Rádia Česko řekl, že porod byl císařským řezem.
Porod i přípravu na něj rozebral Antonín Pařízek z gynekologicko-porodnického oddělení pražské kliniky u Apolináře ve vysílání Rádia Česko
„Důležitá byla přísná a poctivá předporodní, předoperační příprava. Spolupracovali jsme s kardiology s Klemu, s jejím lékařem, který se o ní staral v průběhu celého těhotenství.“
Připomněl, že spontánní porody jsou náročnější, než porody řízené a kvůli možným rizikům přikročili k císařskému řezu o několik týdnů dříve.
Antonín Pařízek také poznamenal, že v České republice porodilo zhruba 40 žen s transplantovanými orgány. „Dětí je víc, protože byla i dvojčata. Zatím nejsou známy žádné případy, že by došlo k poškození matky nebo dítěte z hlediska nasazené terapie.“