V médiích sílí debaty o odsunu Němců po válce
V pondělí přijede do České republiky poprvé od zvolení do funkce německý prezident Christian Wulff. Přijíždí v době, kdy se v médiích stále debatuje o tom, jak bychom měli nahlížet na odsun sudetských Němců z Československa po druhé světové válce.
V rozhovoru pro Český rozhlas německý prezident hovořil o společné historie Čechů a Němců ve 20. století, ale i Evropy, a také o současných vztazích, které jsou dobré.
Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt nesdílí názor prezidenta Klause, že v české společenské diskusi roste asymetrie ve prospěch událostí po skončení druhé světové války. Posselt ale v rozhovoru pro Radiožurnál souhlasí s tím, že přístup k jednotlivým etapám soužití Čechů a Němců nesmí být vytržený z kontextu.
Naopak s prezidentem Václavem Klausem zcela souhlasí europoslanec za ODS Jan Zahradil.
O odsunu sudetských Němců po druhé světové válce v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
„Hovořím o tom i s pamětníky druhé světové války, s lidmi, kteří se opravdu zúčastnili protifašistického odboje, a kteří okupaci zažili na vlastní kůži. Ti to také tak cítí,“ řekl Jan Zahradil.
Podle něj mají pocit, že poválečné události během divokého odsunu se posuzují vytrženě z historického kontextu, při níž chybí časová souslednost, tedy co byla příčina a co byl následek. Domnívá se, že zejména starší lidé jsou z toho frustrováni.
„Upřímně řečeno nevím, jak něco jako je veřejná debata nebo veřejný prostor v tomto směru regulovat,“ reagoval historik Ondřej Matějka, který působí v hnutí proti xenofobii Antikomplex.
Dodal, že rozhodně není možné považovat odsun Němců za ojedinělou událost. „Podle mě to nikdo seriózní ani nedělá,“ řekl.