Válka na Ukrajině zasahuje i do herního průmyslu. V Kyjevě sídlí například autoři hry Metro
Český herní průmysl má ve světě zvuk. Jen v roce 2020 dosáhl rekordního obratu a zaměstnával nejvíce lidí v historii - z nich každý třetí je cizinec. A velkou část tvoří právě lidé ze zemí mimo Evropskou unii.
Možná to teď ani netušíte, ale třeba zrovna za vámi oblíbenou počítačovou nebo mobilní hrou stojí jedno z mnoha ukrajinských vývojářských studií. Přímo v Kyjevě sídlí třeba firma 4A Games, která vytvořila postapokalyptickou sérií Metro 2033. Vznikla mimochodem podle stejnojmenné knihy ruského spisovatele Dmitrije Gluchovského.
V ukrajinském hlavním městě sídlí také studio Frogwares. To v roce 2007 vydalo první díl Dobrodružství Sherlocka Holmese. Ve světě se zatím prodalo sedm milionů kopií této hry. Její autor Sasha Kudryavtsev na Twitteru ve středu zveřejnil video, kde ukazuje vybombardovaný dům, ve kterém ještě před rokem bydlel.
Francouzský herní gigant Ubisoft má na Ukrajině dva týmy – v Kyjevě a v Oděse. V Charkově a Lvovu vznikají mobilní hry pod záštitou Gameloftu.
World of Tanks i v Praze
Také řada českých vývojářských firem se bez pracovníků z Ukrajiny nebo Ruska neobejde. Někdy tvoří dokonce značnou část zaměstnanců.
České firmy působící v oblasti gamingu zaměstnávaly v loňském roce 2074 lidí, což je o 20 % více než v roce 2019. Jedná se o nejvyšší číslo v historii a očekává se, že bude letos opět překonáno. Během roku 2020 vytvořily herní společnosti 335 nových pracovních míst, v letošním roce plánují atakovat hodnotu 400. Nejobtížněji obsaditelné jsou pozice programátorů (31 %), grafiků (22 %) a animátorů (18 %).
Každý třetí zaměstnanec v herních společnostech působících v České republice je cizinec (33 %). Přibližně polovina zahraničních pracovníků je ze zemí EU (53 %), necelá druhá polovina pak z dalších zemí (47 %). Právě vysoký počet zaměstnanců pocházejících ze států mimo Evropskou unii, kteří přicházejí obsadit obtížně obsaditelné posty ve vývojářských týmech, vede k dlouhodobému apelu herních firem na zrychlení procesu udělování víz pro tyto vysoce kvalifikované pracovníky.
Sankce za válku na Ukrajině v praxi: Německo zabavilo megajachtu ruskému oligarchovi Usmanovovi
Číst článek
A to nejen ve firmách, které založili lidé z východní Evropy. Podle předsedy Asociace českých herních vývojářů Pavla Baráka se poměrně nedávno stala jejich členem nadnárodní společnost s pobočkou v Praze Wargaming. Původem běloruská firma, která je známá i díky hře World of Tanks, u nás zaměstnává přibližně 200 lidí. Členem Asociace je i ruské studio Beresnev Games, kde pracují také lidé z Ukrajiny nebo Běloruska.
Rodiče v pasti
Jednatřicetiletý Konstantin Kuklin původem z ukrajinského Chersonu v Česku žije už více než 20 let. Pracuje pro pražskou firmu Infinite Productions, která se specializuje na VR technologie. Konstantinovi rodiče se do Chersonu vrátili před pár lety - kvůli známým a příbuzným - ještě před týdnem domů nechtěli. Teď s nimi mluví každý den a situace se velmi zhoršila. V noci na středu byl zasažen dům, vedle kterého rodiče bydlí. Bojí se ale jít do krytu, protože situace v ulicích je prý nebezpečná a cesta ven už není - v tom smyslu, že i kdyby se jim podařilo sehnat pojízdné auto a benzín, tak hrozí, že budou ostřelováni.