Čtrnáct let vyhlíželi hráči postapokalyptickou akční střílečku S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl. A konečně se dočkali. Čtvrtá videohra z populární série má po několika odkladech vyjít ve středu.
Vývojáři Last Train Home vyzývají hráče, aby se vydali na „zoufalou misi do hlubin válkou zničené pustiny a nelítostné krajiny Sibiře“. Hra podle nich líčí zážitky československých legionářů.
Člověk si při hraní nevybírá jen z připravených možností, ale dostává se do interakce s počítačem. „Hráč má volnost v tom, co zadá, a počítač v tom, co odpoví,“ popisuje vývojář Martin Poliak.
V rámci pravidelné knižní soutěže hrajeme o Ještě jeden level. Poučený průvodce videohrami odhaluje, že některé z nich mohou být třeba spalující společenskou kritikou jako ty největší romány.
Fallout herního studia Bethesda poprvé vyšel před 27 lety a hráče přenesl do postapokalyptické budoucnosti roku 2157, kdy část lidstva žije po jaderné válce v obrovských podzemních bunkrech.
Jednou z hlavních částí hry jsou strategické boje, kdy hráč s malou jednotkou deseti mužů musí čelit velké přesile. Aby se tedy dostal k potřebným zásobám, musí taktizovat.
Na obvodní oddělení Plzeň-Slovany zavolal cizinec, který uvedl, že jeho kamarád zkolaboval během online hry. I přesto, že byl stovky kilometrů daleko, dokázal kamarádovi pomoci.
„Tvůrcům se podařilo najít zlatou střední cestu mezi citlivostí a vnímavostí k předloze. Zároveň se dozvídáme víc o minulosti postav, i ty vedlejší rozvádějí hlavní téma,“ chválí publicista Šrajer.
Pavel Barák z Asociace herních vývojářů popisuje situaci na českém herním trhu práce jako dlouhodobě špatnou: „V Česku je rozhodně nedostatek lidí pro herní průmysl a tento stav se nemění.“
Ve snaze o jazykovou čistotu se na seznamu „zakázaných“ slov ocitl například pro-gamer (profesionální hráč) nebo cloud gaming (hraní her z cloudového úložiště).
Prostředí, ve kterém děti vyrůstají, hraje v otázce jejich agresivity zásadní roli. Pokud je láskyplné, dopady hraní videoher by měly být minimální. Ohroženější jsou děti s nekonzistentními rodiči.
Informovala o tom Nvidia v prohlášení s japonskou firmou SoftBank, která je majitelem společnosti Arm. Důvodem jsou podle prohlášení regulační překážky.
Plány na podporu herního průmyslu však zatím zůstávají na papíře. Dřív než v roce 2024 nebude možné peníze čerpat. Alespoň tak to zamýšlí ministerstvo kultury.
Podle studie vědců z Oxfordské univerzity hraní videoher může pomoci k psychické pohodě. „Rodičům bych nedoporučovala hraní videoher přímo zakazovat nebo omezovat,“ říká odbornice na digitální média.
V turnaji se představí zástupci dvanácti týmů Fortuna ligy, včetně českého reprezentanta Jana Kopice z Plzně, slávisty Lukáše Provoda nebo olomouckého kapitána Víta Beneše.
„Myslím, že elektronické sporty naplňují myšlenky Pierra de Coubertina stejným způsobem jako tradiční sport,“ řekl šéf České asociace esportu Lukáš Pleskot o rostoucí popularitě videoher.
Pracovali na počítačích sestavených na koleni, přesto vytvořili stovky počítačových her. Československému hernímu kutilství se věnuje výzkumník Jaroslav Švelch.
Nejde prý ale jen o kognitivní schopnosti, které moderní technologie mění. „Naše děti jsou méně šťastné než my. A my jsme méně šťastní, než byli naši rodiče,“ upozorňuje Martin Jan Stránský.
Esport. Tak se říká odvětví, ve kterém se pořádají turnaje v hraní videohrách. A toto odvětví roste. V rozhovoru esport přiblížil ředitel společnosti World Gaming Wim Stocks.
O obecných dopadech moderních technologií na naše životy toho víme vlastně poměrně málo, takže hrozí, že digitální detox místo úlevy přinese naopak nečekaná negativa.
Příjmy z elektronických sportů v Evropě letos dosáhnou téměř sedmi miliard korun, uvádí aktuální průzkum. Hráči na plný úvazek jsou i v Česku a možná se brzy představí i na olympiádě.
Češi po dlouhé době bodují na stránkách zahraničních médií. „Husitská“ hra Kingdom Come: Deliverance je důkazem, že v Česku lze nejen naplnit velké ambice, ale také je s úspěchem prodat.