Neustále v terénu, neustále v permanenci. Vlna veder zaměstnává záchranáře, přibývá kolapsů i úrazů
Vlna veder v Česku zatím nekončí. V uplynulých několika dnech teploty běžně překračovaly 30 °C. Ochlazení meteorologové slibují až o víkendu. Tropické počasí nicméně přidělává práci záchranářům.
„Záchranná služba Pardubického kraje, dobrý den… a je paní při vědomí? Když ji oslovíte, reaguje na vás?“ tak začíná jeden z mnoha telefonátů na tísňovou linku krajských záchranářů, které musí operátoři v tropických dnech řešit.
Vlna veder v Česku pokračuje a záchranáři se kvůli tomu mnohdy skoro nezastaví. Na operačním středisku krajských záchranářů sledoval provoz reportér Josef Ženatý
„Současná vlna veder se projevuje tak, že opravdu výjezd střídá výjezd. Osmnáct výjezdových stanovišť v celém Pardubickém kraji je neustále v permanenci,“ říká mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Alena Kisiala.
V létě bývá podle ní výjezdů obecně víc než ve zbytku roku. Při tropickém počasí jich je ale ještě víc.
100 milionů Američanů ohrožuje vlna extrémních veder. Teploty dosahují i 40 stupňů ve stínu
Číst článek
„Zaznamenáváme zvýšený počet výjezdů ke kolapsům i ke kardiálním stavům, jako jsou bolesti na hrudi, ale dochází i k úrazům. Patří to k létu, je to spojeno se sporty a radovánkami,“ shrnuje mluvčí.
Přesný počet výjezdů, které jsou přímo spojené s horkem, se ale podle Aleny Kisialy říct nedá. Těžko se podle mluvčí dá rozlišit, jestli příčinou bylo přímo teplo, nebo ta příčina byla jiná: „Když ale přijde vlna veder a trvá delší dobu, kolapsy narůstají.“
V horkých dnech záchranáři radí vyhnout se pobytu na přímém slunci i fyzicky náročnějším aktivitám a samozřejmě dodržovat pitný režim.