Velmi silné bouřky, krupobití i nárazový vítr zasáhly v neděli východ Česka. Hrozí lokální záplavy
Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm, krupobitím a nárazovým větrem v neděli zasáhly hlavně východní polovinu země. Odpoledne a večer dorazí do východních Čech a na západ Moravy a Slezska, hrozí nebezpečné meteorologické jevy na východě Moravy a Slezska. Až hodinu po půlnoci tam platí výstraha meteorologů na velmi silné bouřky. V oblastech, které zasáhnou vydatné srážky, mohou rychle stoupat hladiny zejména menších řek. Hrozí lokální záplavy.
Ještě před studenou frontou očekávali meteorologové s výjimkou západu a severozápadu Čech tropické teploty přes 30 stupňů, na jihu Moravy může být výjimečně i 35 stupňů.
„V souvislosti s přechodem studené fronty od západu se mohou s výjimkou západní poloviny Čech vyskytnout silné a ve východní polovině území velmi silné bouřky,“ sdělil Český hydrometeorologický ústav.
V oblasti s výstrahou na silné bouřky s nižším stupněm nebezpečí, což se týká pásu od Jizerských hor a Krkonoš na severu země přes Prahu a střední Čechy po jih Čech, se očekávají méně vydatné srážky, menší kroupy a mírnější vítr.
V oblastech zasažených bouřkami budou hladiny zejména menších toků rychle reagovat vzestupy hladin.
„Nejvyšší pravděpodobnost, že dojde k překročení prvního stupně povodňové aktivity, je v povodí horní Moravy a Odry. Výrazné vzestupy hladin, rychlý odtok vody z krajiny a vysoké riziko lokálního zatopení ale nelze vyloučit ani v jiných povodích, kde je vysoké nasycení půdy (východ a severovýchod ČR),“ dodali meteorologové.
Vysočina
Hasiči měli od nedělních 15.00 na Vysočině kvůli bouřkám přes sto výjezdů, nejvíc na Třebíčsku, následovalo Žďársko. Nejčastěji odklízeli spadlé stromy. V Okarci spadl strom na stan, jeden člověk byl zraněný, záchranáři ho převezli do nemocnice. Hasiči to uvedli na webu.
Česko zažilo jednu z historicky nejteplejších nocí. Na Frýdlantsku teploty neklesly pod 25 stupňů Celsia
Číst článek
Kvůli stromu vyvrácenému na trať byl na pět hodin přerušen provoz mezi stanicemi Náměšť nad Oslavou a Studenec. České dráhy tam nasadily autobusy. Na této trati mezi Třebíčí a Brnem začaly vlaky znovu jezdit okolo 21.00.
Na železniční trati z Třebíče do Jihlavy omezila okolo 19.30 provoz porucha lokomotivy.
Na některých místech museli hasiči také čerpat vodu ze sklepů. Ve Velké Bíteši na Žďársku po 20.00 zajišťovali uvolněnou střechu na bytovém domě v Jihlavské ulici, v Nových Sadech ve Velkém Meziříčí spadly do vozovky elektrické dráty. Zabezpečit uvolněnou střešní krytinu pomáhali hasiči také v Březském na Žďársku.
Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřkami s přívalovými srážkami a nárazovým větrem platila pro Vysočinu do nedělních 22.00.
Olomoucký kraj
Hasiči v Olomouckém i Zlínském kraji zasahovali v neděli večer kvůli bouřkám u více než stovky událostí. Šlo hlavně o popadané stromy či poškozené střechy, vytahovali také auto z laguny, čerpali vodu ze sklepů. ČTK to řekl mluvčí olomouckých hasičů Radek Buryánek.
„Řešíme také zaplavené části komunikací. Nejvíce zasažené je asi Prostějovsko,“ uvedl Buryánek. Na několika místech se voda dostala i do sklepů domů. Informace o tom, že by byly výrazně zasaženy obce na Přerovsku, které postihly ve čtvrtek večer bleskové povodně, zatím mluvčí nemá.
Přívalová vlna tam ve čtvrtek zasáhla sedm obcí, bleskové povodně způsobily rozsáhlé škody.
Zlínský kraj
„Zasahujeme hlavně na Kroměřížsku, Zlínsku a na Uherskohradišťku,“ uvedl mluvčí zlínských hasičů Tomáš Svozil. Hasiči likvidovali zejména stromy či větve popadané na silnice a dráty elektrického vedení. Čerpali také vodu ze sklepů a domů.
První prázdninový víkend se teploty vyšplhají k 35 stupňům. Vedra ukončí bouřky, v pondělí se ochladí
Číst článek
Velké množství vody bylo například před supermarketem na zlínském sídlišti Jižní Svahy. Voda také zaplavila některé komunikace. „V terénu máme desítky profesionálních a dobrovolných hasičů,“ uvedl Svozil.
Hladina Dřevnice v Kašavě na Zlínsku v neděli vystoupala na druhý stupeň povodňové aktivity, který znamená pohotovost. Po 21.00 v ní bylo přes 140 centimetrů vody, běžně je to asi 20 centimetrů.
Druhý stupeň byl i na Rusavě v Chomýži na Kroměřížsku a v Juhyni v Rajnochovicích na Kroměřížsku, hladiny ale brzy klesly na první stupeň.
Na první stupeň povodňové aktivity značící bdělost vystoupala i hladina Bystřičky nad stejnojmennou nádrží na Vsetínsku, potoka Velká Stanovnice pod přehradou v Karolince na Vsetínsku, ve Fryštáckém potoku ve Fryštáku na Zlínsku a toku Brodečka v Otaslavicích na Prostějovsku.
Moravskoslezský kraj
Vítr v Moravskoslezském kraji v neděli večer lámal stromy, poškodil několik střech. Celkem hasiči v souvislosti s bouřkou evidují téměř 80 výjezdů, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.
Bouřky zasáhly region okolo 18.00. „Od 18:00 do 21.20 jsme řešili, nebo ještě řešíme, 79 událostí. Nejvíce jich bylo v okrese Opava (34) a následoval Bruntál (29),“ uvedl mluvčí.
Dodal, že u ostatních okresů jde jen o několik událostí. Stále platí to, že hasiči odstraňují hlavně polámané a vyvrácené stromy a větve. „Ve čtyřech případech řešili hasiči poškozené plechy na střechách domů,“ dodal Popp.
Jihomoravský kraj
Hasiči museli v noci zasahovat v například i v Milonicích na Vyškovsku, kde bylo nutné evakuovat některé obyvatele kvůli rozvodněnému potoku.
Meteorologové v neděli upozorňovali na to, že hlavně východní polovinu země zasáhnou velmi silné bouřky s přívalovým deštěm, krupobitím a nárazovým větrem. Část republiky zasáhly intenzivní bouřky a bleskové povodně už v uplynulých dnech, například některé obce na Domažlicku nebo Přerovsku.
Po horkém víkendu zakončeném bouřkami se ochladí, teploty zpočátku příštího týdne nepřekročí 24 stupňů Celsia, objeví se přeháňky. Před prodlouženým víkendem začne ubývat oblačnosti a bude se oteplovat až na 29 stupňů.