Silné bouře a tornádo se v neděli nad ránem prohnaly střední a jižní částí amerického státu Oklahoma. Bez proudu zůstalo 95 tisíc domácností. Média píší o šesti zraněných lidech.
„Nedá se tak úplně věřit knihám, které píšou myslivci. Tvrdí v nich, že když prší, hřmí a blýská se, dají se například srnky na útěk. Vůbec to není pravda!“ říká Michael Gärtner.
Létají do hurikánů, aby získali cenná data. Takový je úkol lovců bouří. Proletět přitom musí oční stěnou, kde vládne nejsilnější vítr a déšť, až do klidného oka hurikánu.
Vedoucí letu Jonathan Zawislak i pilot Joshua Rannenberg se shodují, že hurikán Helene byl výjimečný v tom, jak rychle dokázal zesílit na výslednou kategorii čtyři.
Hurikán Ernesto minulý měsíc způsobil rozsáhlé škody na Portoriku. Bouře získala nejnižší hodnocení na oficiální Saffirově-Simpsonově stupnici pro klasifikaci hurikánů, a to kvůli rychlosti větru.
Lidé by podle meteorologů měli kvůli vedru ve středu odpoledne omezit tělesnou zátěž, dodržovat pitný režim a nenechávat děti či zvířata na přímém slunci, zvlášť třeba v zaparkovaných autech.
Ve Stachách v neděli odpoledne podle meteorologů spadlo v úhrnu patrně přes 80 milimetrů vody. Voda poničila silnice, chodníky a kanalizaci, zaplavila i sklepy některých domů a tamní kapličku.
Do Čech v neděli dorazily silné bouřky. Velké škody způsobil přívalový déšť zejména na Prachaticku a Rokycansku, zaplavené jsou ulice i desítky sklepů.
V přívalových srážkách může v Čechách napršet kolem 50 milimetrů, v opakovaných bouřkách i více, a na Moravě a ve Slezsku očekávají meteorologové úhrny kolem 40 milimetrů.
Sobotní silné bouřky mohou zasáhnout zejména jihovýchodní polovinu České republiky, podle aktuální výstrahy se vyhnou západu a severu Čech a části Středočeského kraje a Praze.
Meteorologové upozornili, že při bouřkách může přívalový déšť lokálně zatopit podchody, podjezdy, sklepy nebo rozvodnit menší toky. Hrozí také škody způsobené větrem, kroupy či blesky.
Varování meteorologů před bouřkami platí od pátečních 13.00 do 20.00. Zahrnuje celý Pardubický kraj, část Vysočiny a Královéhradeckého kraje a dále celé Slezsko a Moravu s výjimkou Znojemska.
Čtvrteční ráno ještě podle meteorologů bylo na červencové poměry chladnější. Teploty klesly na 15 až 11 stupňů Celsia, na západě dokonce až k osmi stupňům.
Během úterního odpoledne a večera se mohou na severní Moravě a ve Slezsku objevit silné bouřky s přívalovými srážkami, nárazovým větrem a menšími kroupami.
Odpolední teploty ve středu na většině území Česka překročí 31 stupňů Celsia, ve východním Polabí, na střední a jižní Moravě a na Ostravsku i 34 stupňů.
Velmi silné bouřky na východě Česka budou provázet přívalové srážky kolem 50 milimetrů, výjimečně i 70 milimetrů, víc než třícentimetrové kroupy a nárazy větru s rychlostí 90 kilometrů v hodině.
Minimální teplota na nejstarší stanici v zemi v pražském Klementinu zůstala desetinu pod 25 stupni Celsia. Tropickou noc, kdy teploměr ukázal 20 stupňů a víc, zaznamenalo 150 z 260 stanic v zemi.
Horký víkend ukončí silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm, krupobitím a silným větrem. V pondělí se citelně ochladí, teploty nepřekročí 24 stupňů.
Incident sklidil kritiku na sociálních sítích, kde mnozí uživatelé poukazovali na to, že terminál prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Podle ministra se ale zřítila neopravená část terminálu.
„V Punkevních jeskyních v sobotu prudce stoupla hladina kvůli bouřkám, takže jsou zavřeny. Kdy se zase znovu otevřou, to je těžko odhadovat,“ vysvětlil mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.