Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Vláda chce problém špatně spočítaných platů soudců a žalobců dostat před Ústavní soud

Vláda se bude bránit tomu, aby nesprávně spočítané mzdy soudců musela vyplácet zpětně. Bude hledat způsob, jak spor dostat před Ústavní soud. Po jednání s dotčenými ministry a právními experty to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj je část rozhodnutí Nejvyššího soudu v rozporu s předcházejícím rozhodnutím Ústavního soudu. O problému bude zítra jednat vláda a koaliční rada.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že ministerstvo práce a sociálních věcí nepoužívá při stanovování platů soudců a žalobců správný statistický údaj. Verdikt tak otevřel cestu k tomu, aby si soudci přilepšili o několik tisíc měsíčně, a to i zpětně.

Vláda ale odmítá soudcovské platy zpětně doplácet. Premiér Bohuslav Sobotka se proto dnes sešel s ministryněmi spravedlnosti a práce a s právními experty. Z jednání vyplynulo, že kabinet i koaliční rada budou hledat cestu, jak spor dostat před Ústavní soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda nechce soudcům doplácet mzdy, případ chce dostat před Ústavní soud. K věci se v ČRo vyjádřil viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad

Experti totiž našli ve výroku Nejvyššího soudu chybu. Sobotka upřesnil, že jedna část rozhodnutí je v rozporu se závěrem Ústavního soudu z roku 2003. Rozsudek má podle premiéra platit jen pro budoucnost, na vracení rozdílu v platech by se vztahovat neměl. Zbytek rozhodnutí o změně ve výpočtu mezd bude vláda podle něj respektovat.

„Pokud jde o rok 2015 a rozhodnutí Nejvyššího soudu, nemáme jinou možnost z pohledu respektování principu právního státu než toto rozhodnutí Nejvyššího soudu respektovat. Toto rozhodnutí není v rozporu s ničím,“ poznamenal.

Morální apel zpětného dorovnání platů

Podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (za ANO) předchozí rozhodnutí Ústavního soudu říká, že se týká budoucnosti, nikoli předchozích let. Považuje to za apel nejen právní, ale také mravně-politický.

„To, co je dozadu, tak takovéto nároky by se neměly uplatňovat. Je to i apel nejenom právní, ale je tam i takový mravně-politický v zájmu uklidnění veřejnosti. V zájmu toho, aby měla justice dobrý obraz u veřejnosti. Takže tento apel si myslíme, že nebyl v rozhodnutí Nejvyššího soudu vyslyšen. A to si myslím, že je chyba,“ uvedla.

Soudcovská unie bere podle viceprezidenta Tomáše Novosada postoj vlády na vědomí. „Nyní jsme ve fázi, kdy soud rozhodl v jednom individuálním sporu, kde jedním z účastníků byla Česká republika. A pokud se ta rozhodla, že se pokusí zvrátit tento výsledek před Ústavním soudem, je to samozřejmě její právo a my k tomu nemáme zásadní komentář,“ řekl ČRo.

Soudci teď berou kolem 70 tisíc korun, částka se liší podle toho, u kterého soudu pracují a jakou mají praxi.

Ministerstvo spravedlnosti zatím odhaduje sumu, kterou by mělo doplatit soudcům a státním zástupcům, na téměř 1,7 miliardy korun.

Vývoj výše platů soudců v ČR 1995 - 2015 | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme