Vláda jedná o rozpočtu
Na konečné podobě státního rozpočtu se dnes má dohodnout vláda. Ve hře stále zůstává 11 miliard korun, které se oproti původním počtům podařilo objevit Ministerstvu financí. Měnit by se ale už neměl odsouhlasený schodek 118 miliard korun. Ministr financí Bohuslav Sobotka připomíná, že navrhovaný státní rozpočet na příští rok už počítá s připravovanou reformou veřejných financí.
Pokud by reforma sněmovnou neprošla - byl by připravený rozpočet k ničemu a práce vlády by byla podle Sobotky velmi problematická."Je otázka, jestli vládní koalice bude moci pokračovat, pokud by nastal takový rozpor mezi podobou rozpočtu a schválenou podobou zákonů."
Podle mluvčího resortu Jaroslava Dědiče by v případě neschválení reformy stoupl schodek o další desítky miliard korun. "V případě, že by nedošlo k přijetí balíku těch reformních zákonů, tak by v roce 2004 mohl schodek státního rozpočtu dosáhnout částky téměř 200 miliard korun. V případě, že bude respektováno to, co bylo domluveno koaličními partnery a vládou, v dalších třech letech by měly schodky postupně klesat, v roce 2006 by měl ten schodek odpovídat částce 60 miliard korun."
Ministerstvo financí v minulých čtrnácti dnech vyjednávalo s ostatními resorty o jejich požadavcích. Ty překračovaly o čtyřicet miliard plánovaný schodek rozpočtu. Ministerstvu financí se ale podařilo dodatečně objevit další prostředky a o jejich rozdělení by podle mluvčího Jaroslava Dědiče měla dnes vláda především rozhodovat. "V tuto chvíli je k dispozici pro vládní priority částka ve výši zhruba 10 miliard korun. Priority ministerstva financí budou věda a výzkum, vysoké školy, investice především v dopravní infrastruktuře."
Místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Svatomír Recman z KSČM má jiné priority. "Tou první by byla aktivní politika zaměstnanosti, zejména vytváření nových pracovních příležitostí, protože to je myslím kardinálním problémem současné doby. Rozhodně bych posílil kapitolu zemědělství určitými dodatečnými subvencemi a samozřejmě na těch dalších se asi shodneme s panem ministrem Sobotkou, to je otázka posílení financí do školství a především do infrastruktury."
Místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Martin Kocourek z ODS by je ale nejraději ušetřil. "Nemohu protestovat proti tomu, jak pan ministr hodlá s těmi penězi naložit, protože to jsou samé bohulibé účely. Nicméně si myslím, že prioritou je teď boj s deficitem, boj s dramaticky se vyvíjejícím se státním dluhem. Osobně bych preferoval, kdy se o tuto sumu snížil ten hrozivý deficit rozpočtu na příští rok."
Předsednictvo sociální demokracie se včera snažilo přesvědčit své poslance, aby pro reformu veřejných financí ve sněmovně hlasovali. Postoj třiceti sociálních demokratů ale zůstává nejasný, protože se jednání poslaneckého klubu nezúčastnili. Podle zpráv z tisku se proti reformě už rozhodl zvednout ruku Josef Hojdar. Poslanci začnou reformu projednávat už příští týden. ODS hodlá spojit hlasování o reformě s hlasováním o vyslovení nedůvěry vládě.