Vláda možná nespojí hlasování o důvěře s reformními zákony
Vláda zřejmě nespojí hlasování o důvěře s reformními zákony. Podle vyjádření premiéra Petra Nečase pro deník Právo se kabinetu nechce riskovat, že by ho ve sněmovně opozice ČSSD a KSČM mohla obstrukcemi položit, přestože nemá většinu.
Pokud totiž vláda spojí svou důvěru s nějakým zákonem, musí ho sněmovna schválit do tří měsíců. ČSSD tuto taktiku odmítá. Obstrukcemi prý může jednání sněmovny pozdržet o hodiny, obtížně o dny, ale rozhodně ne, jak říkají její lídři, o tři měsíce.
Případný ústup premiéra od slibu, spojit s hlasováním o některém z reformních zákonů důvěru vládě, pokládá předseda ČSSD Bohuslav Sobotka za zbabělost. „Dostali jsme se do pozice, kdy máme v čele premiéra, který nemá důvěru veřejnosti a ztrácí odvahu. Teď přestal držet i slovo, které veřejně dal v situaci, kdy tady byla vládní krize,“ řekl Sobotka.
„Premiér slíbil, že vláda krizi vyřeší tím, že sama požádá poslaneckou sněmovnu o důvěru tak, že spojí některé reformní zákony s takovýmto hlasováním. A jestliže premiér po necelém měsíci od tohoto závazku couvá, je to jeho špatná vizitka,“ zdůraznil předseda sociálních demokratů.
Pro ministra práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromíra Drábka není důležité, jak a kdy sněmovna vládě důvěru vysloví. Zásadní je, aby poslanci schválili reformní zákony. Bez těch podle něj nemá Nečasova vláda smysl.
„Z mého pohledu není vůbec podstatné, zda formálně hlasování o tomto balíku reformních zákonů bude spojeno, nebo nebude spojeno s vyslovením důvěry vládě. Protože já si neumím představit, pokud by balík nebyl schválen, jak by mohla dnešní vládní koalice pokračovat,“ poznamenal Drábek.