Vláda odborářům neustoupila, ale bude dále jednat

Bez jednoznačného výsledku skončilo jednání vlády s odbory o reformně veřejných financí. Jisté je jen jedno: bezprostřední nebezpečí protestů, anebo dokonce stávek zatím nehrozí. Odbory se netají krajní nevolí k chystaným změnám důchodového a daňového systému a nesouhlasí ani s okleštěním sociálních dávek. Podle jejich názoru totiž postihnou hlavně zaměstnance, lidi bez práce, důchodce a rodiny s dětmi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla a Milan Štěch

Vladimír Špidla a Milan Štěch | Foto: Michal Krumphanzl

Výsledkem jednání je pouze ustavení malé expertní skupiny složené ze zástupců ministerstva financí, koalice a odborů, která by měla hledat možnosti zvýšení příjmové strany veřejných rozpočtů. Těmi by se pak měla zabývat tripartita na mimořádném jednání 11. června.

"Nejsme příliš spokojení s průběhem jednání, ale myslím si na druhou stranu, že jsme dnes předložili tak pádné argumenty, že příjmová strana veřejných rozpočtů by mohla být výrazně vylepšena ve prospěch drtivé většiny poctivých občanů této země, a věřím, že představitelé vlády o našich námětech budou přemýšlet," uvedl po skončení dnešní schůzky předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Premiér Vladimír Špidla doplnil, že vláda rozhodně nehodlá v reformních krocích ustupovat, připustil ale, že by po projednání v koalici mohly být některé náměty odborářů do reformy zapracovány. "V debatě se objevila řada námětů z různých hledisek, tyto náměty budou expertně prozkoumány a zváženy," prohlásil. Definitivně bude kabinet reformu schvalovat koncem června.

Vláda chce ušetřit během příštích tří let 80 miliard korun na straně výdajů. Největší úspory by měla státnímu rozpočtu přinést valorizace penzí a pomalejší růst mezd zaměstnanců veřejného sektoru. Daň z příjmu by měla v příštích třech letech klesnout z 31 na 24 procent, nepřímé daně se naopak zvýší.

Cílem odborářů bylo přesvědčit vládu, aby strategii celé klíčové reformy změnila tak, aby škrty v sociálních výdajích provázela pečlivá kontrola příjmové stránky rozpočtu. Úterní sněm Českomoravské konfederace odborových svazů kritizoval i způsob jednání o reformě, které se odehrává výhradně na úrovni politických stran. Tento princip podle odborářů popírá princip občanské společnosti a sociálního dialogu.

Odboráři říkají, že by se mělo především více bránit daňovým únikům. Podle Milana Štěcha se to týká hlavně určitých podnikatelů, kteří si uměle a protizákonně snižují daňový základ. Zamezením černých mezd by pak podle něj mohlo do státního rozpočtu připlynout z daňového vytížení a sociálního a zdravotního pojištění deset až dvanáct miliard korun.

Ovšem podle vicepremiéra Petra Mareše z Unie svobody-DEU návrhy odborářů příliš konkrétní nebyly. "Návrhy, tak jak jsou položeny na stůl, jsou pouze ke zvyšování daní. Pokud by se objevil nějaký skutečně rychle proveditelný návrh, jak zabránit daňovým úniků, tato koalice by ho bez váhání podpořila," řekl.

Podle místopředsedy Odborového svazu KOVO Josefa Středuly odbory stále věří, že politické špičky jejich připomínky vyslyší. "Pokud ale nebudou vyslyšeny naše připomínky, které nejsou nové, ale už z ledna letošního roku, pak budou skutečně připravovány akce. A dá se předpokládat, že budou stupňovány a že mohou mít rozsah jak je známý ze zemí jako je Rakousko či Francie," zdůraznil Středula.

Odbory se dnes na zasedání krizového štábu dohodly na konkrétních variantách protestů pro případný neúspěch jednání s vládou. První protestní akcí bude již delší dobu připravovaná demonstrace proti nezaměstnanosti, kterou na 22. května svolala do Ostravy regionální odborová rada ČMKOS.

Milan Kopp, Dušan Valenta, Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme