Výběr z médií: hlučné armádní stíhačky, mizení oslů nebo odhalení pančovaného medu
Vedení Nového Města na Moravě kritizuje cvičné lety českého letectva, píše středeční Mf Dnes. Vysoká poptávka po oslech může způsobit jejich postupné mizení. Tématu se věnuje Deník N. Tržby nebankovních úvěrových firem v Česku klesly kvůli pandemii koronaviru asi o pětinu, uvádí deník E15. Čeští vědci vyvíjí nové testy, které odhalí pančovaný med. Téma pro Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Mf Dnes
Vedení Nového Města na Moravě kritizuje cvičné lety českého letectva. Tématu se věnuje Mf Dnes. Radnici vadí hluk, který stroje způsobují – obyvatelé Žďárska, kde se nachází základna v Čáslavi, se ohradili především proti letům v nízkých výškách. Na radnici Nového Města na Moravě se proto se stížnostmi obrátily desítky lidí, komunikaci s armádou kritizuje i vedení města. Velitel 21. základny taktického letectva v Čáslavi Petr Tománek ale oponuje, že takové lety jsou nutné pro zajištění obrany státu.
Senát schválil vyslání vojáků do Mali, Nigeru a Čadu. Mají radit místním i bojovat proti teroristům
Číst článek
Deník N
Polovina všech oslů může brzy ze světa zmizet, píše Deník N. Podle novin je důvodem hlavně vysoká poptávka, kterou způsobuje tradiční čínská medicína a masti a sirupy, které se vyrábí z vyvařených oslích kůží – takové produkty mají údajně pomáhat třeba ženám s problémy v menopauze.
Nezisková organizace Donkey Sanctuary odhaduje, že ročně skončí kvůli čínské poptávce na jatkách 4,8 milionů oslů. Na celé Zemi jich přitom celkem žije asi 50 milionů. Jejich počet přitom v Číně razantně klesl a to z 11 milionů na začátku 90. let na současné tři miliony, v Brazílii je oproti roku 2007 o čtvrtinu méně oslů a ve středoasijském Kyrgyzstánu dokonce o polovinu.
E15
Tržby nebankovních úvěrových firem v Česku klesly kvůli pandemii koronaviru asi o pětinu. Jak píše ekonomický deník E15, důvodem je hlavně pokles poptávky. Lidé v nejvíce zasažených sektorech - třeba v pohostinství nebo automobilovém průmyslu - si přestali ze dne na den půjčovat kvůli obavě, že přijdou o práci.
Třetině Čechů klesl kvůli pandemii příjem, ukázal průzkum. Lidé se také starají více o hygienu a zdraví
Číst článek
Podle deníku E15 ale mají firmy to nejhorší za sebou. Třeba šéf EC Financial Services Miroslav Kučírek tvrdí, že poptávka je v posledních měsících vyšší než před nouzovým stavem. Problémy ale firmám ještě může způsobit konec října, kdy skončí splátkové moratorium. Není totiž jasné, jak ekonomická situace dopadne na klienty a kolik z nich tak nezvládne své půjčky splácet.
Hospodářské noviny
Inspektoři práce loni v Česku odhalili 37 případů porušení rovného odměňování, uvádí středeční Hospodářské noviny. Jde o dvojnásobek oproti roku 2017. Zaměstnanci si taky častěji stěžují na nerovné zacházení. Loni na Inspektorát práce podali 368 podnětů, to je o pětinu víc než v roce 2017.
Roste taky počet kontrol. V minulém roce jich bylo oproti roku 2017 o 56 procent víc. A zvyšují se i průměrná výše pokut. Zatímco v roce 2017 udělili inspektoři průměrně pokuty za 14 tisíc korun, loni to bylo už 38 tisíc. Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého by měly firmy zohledňovat vyšší životní náklady třeba skrze příspěvek na bydlení.
Lidé s nižšími příjmy by mohli platit daň 15 procent, řekla Schillerová po jednání s Hamáčkem
Číst článek
Lidové noviny
Čeští vědci vyvíjí nové testy, které odhalí pančovaný med. Téma pro Lidové noviny. Novou metodu připravuje Výzkumný ústav rostlinné výroby spolu s Univerzitou Karlovou. Loni přitom kritériím kontrolorů neprošly dvě pětiny vzorků. Často kvůli kvůli nastavování medu jinými látkami.
Hlavní řešitel projektu Tomáš Erban Lidovým novinám řekl, že by chtěli metodu nabídnout české státní správě i Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin. Pančování medu se totiž netýká jen českého trhu, ale jde o celosvětový problém. Český výzkum potrvá do konce letošního roku. Až poté vědci přijdou s konkrétními výsledky.