Výběr z médií: podzimní dovolené u moře, výročí bitvy na Vyšehradě i nelegální migrace

Navzdory aktuální epidemické situaci vyrazili Češi na dovolené k moři, zájem je však oproti minulým letům stále nižší. Téma pro sobotní Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.Uvolnění restrikcí po první vlně epidemie přilákalo do Česka tisíce cizinců, kteří v zemi pobývali nelegálně, píše deník Právo. A sobotní Mf Dnes se věnuje 600. výročí bitvy na Vyšehradě. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestování; pláž (ilustrační foto)

Zájem o dovolené u moře je vysoký i během podzimu, v porovnání s loňskem jde však stále o pokles (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Lidové noviny

Tisíce Čechů vyráží i přes aktuální epidemickou situaci k moři, všímají si toho Lidové noviny. Přes podzimní prázdniny byl zájem o letecké dovolené třeba na Kanárských ostrovech, v Egyptě nebo Tunisku. Podle českých cestovních kanceláří byl ale i tak zájem o dovolené výrazně nižší, než v předchozích letech - kromě epidemické situace ve světě totiž komplikuje prodej zájezdů i povinné testování.

PŘEHLEDNĚ: Evropský semafor. Podívejte se, jaká pravidla platí pro Čechy cestující do zahraničí

Číst článek

Například český letecký dopravce Smartwings eviduje za podzimní prázdniny kolem sto třiceti letů. Jak Lidovým novinám řekla mluvčí letecké skupiny Vladimíra Dufková, lety byly téměř plné, do boeingu se přitom vejde kolem dvou set cestujících.

Mf Dnes

Před šesti sty lety se na pražském Vyšehradě bojovalo o budoucnost Českého království, tématu se věnuje sobotní Mf Dnes. Šlo o takzvanou Krvavou bitvu mezi vojskem císaře Zikmunda s husity vedenými Hynkem Krušinou z Lichtenburka. Na místě tehdy bojovalo na deset tisíc mužů, zemřely desítky husitů a přes pět set mužů z vojska císaře Zikmunda. Ten v bitvě ztratil důvěru šlechty, přišel o spojence a z Čech musel odejít.

Krvavé bitvě na Vyšehradě předcházela už letní křižácká výprava vedená právě císařem Zikmundem. Husité sice v létě roku 1420 zvítězili, Zikmund se ale stal českým králem, připomíná Mladá fronta. V polovině září pak začalo obléhání Vyšehradu, kde zůstala Zikmundova ozbrojená posádka.

Právo

Uvolnění restrikcí po první vlně epidemie přilákalo do Česka tisíce cizinců, kteří v zemi pobývali nelegálně, píše deník Právo. Ve třetím čtvrtletí evidovala cizinecká policie na 4300 lidí bez potřebných dokumentů a povolení k pobytu, to je o téměř tři desítky jedinců víc, než loni ve stejném období.

Jak Právu řekla mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová, v polovině případů šlo o Ukrajince. Kromě nich v Česku nelegálně pobývali i Rusové, Moldavci, Gruzínci nebo Vietnamci. Nejvyšší počet lidí bez povolení k pobytu zůstával v Praze, následoval Ústecký, Jihomoravský a Středočeský kraj. Přes dvě stě cizinců v letních měsících podle statistik cizinecké policie přes Česko cestovalo do Německa. Většinou šlo o Afghánce, Syřany nebo občany Alžírska.

Zuzana Macháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme