Výběr z médií: nevýhodné investice do drahých kovů, medaile za vyšetřování vrbětické kauzy i lékové chyby
Drahé kovy jsou v posledních měsících ztrátovou investicí, například platina zlevnila od května o 21 procent, informuje deník E15. Policejní prezident Jan Švejdar ocenil vyšetřovatele, kteří pracovali na případu explozí ve Vrběticích z roku 2014, píšou páteční Lidové noviny. A regionální deník se věnuje výsledkům průzkumu České lékárnické komory o tzv. lékových chybách na vydávaných receptech. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
E15
Investovat do zlata, stříbra a dalších drahých kovů se letos zatím příliš nevyplácí. Jak píše deník E15, od začátku roku připravily investory v průměru o jedenáct procent. A ještě více nyní ztrácí ten, kdo nakoupil drahé kovy při květnových maximálních cenách.
Oproti minulému létu podražilo. Vyšší ceny se nejvíce projevily na dovolených nebo pohonných hmotách
Číst článek
Například platina zlevnila od půlky května o 21 procent, stříbro ztratilo 18 procent a zlato pak spadlo o deset procent. Důvodem je podle deníku E15 předpoklad obchodníků na burze, že růst inflace bude jen přechodnou záležitostí. Právě očekávané zdražování totiž bývá hlavním hnacím motorem růstu cen drahých kovů.
Lidové noviny
Tým detektivů, který pracoval na případu explozí v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014, dostal od policejního prezidenta Jana Švejdara medaile. Lidové noviny zjistily, že osm policistů ocenil v červnu. Policejní prezidium potvrdilo, že tým odměnu získal, další informace ale nechtělo sdělit.
Podle vedoucího oddělení tisku Ondřeje Moravčíka se na odměňování vztahuje informační embargo. Lidové noviny s odkazem na svůj zdroj dodávají, že stříbrný a úplně nový typ ocenění dostala skupina vyšetřovatelů Národní centrály proti organizovanému zločinu. Právě u nich vznikla vyšetřovací linie, která ukázala na ruskou stopu v celém případu.
Hamáček byl zproštěn mlčenlivosti kvůli cestě do Moskvy. Na policii byl už Kulhánek či Beroun
Číst článek
Deník
Lékárníci odhalují při vydávání přípravků na recept stále častěji takzvané lékové chyby. Ukázal to interní průzkum České lékárnické komory, o jehož výsledcích informuje regionální Deník. Nejčastěji lékaři předepíšou špatnou formu léku, například tabletu místo injekce, případně zvolí špatné dávkování.
Alespoň jednou měsíčně se s podobným problémem setká více než 99 procent lékárníků. Více než dvě třetiny dotazovaných odhalí při osobním výdeji lékovou chybu nejméně jednou týdně. A přes dvacet procent lékárníků jí zabrání dokonce každý den.