Výběr z médií: dobrovolná inteligentní karanténa, třídění odpadu při karanténě a důležitost vitaminu C

V celém procesu české inteligentní karantény je velmi důležité slůvko „dobrovolný“, zdůrazňuje sobotní Mf Dnes. Vše bude především o lidech. Zákon ani v rámci ochrany veřejného zdraví nemůže nikomu přikázat povinné zveřejňování svých dat. Sobotní Deník se zabývá tím, že lidé v karanténě nebo dokonce nakažení virem COVID-19 by podle odborníků neměli svůj odpad třídit. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříděný odpad, kontejner, recyklace (ilustrační foto)

Lidé by při karanténě neměli třídit odpad, měli by na něj nahlížet jako na infikovaný | Foto: Filip Jandourek

MfDnes

Česko se chystá posunout boj proti epidemii do další fáze – do fáze tzv. inteligentní karantény, píše Mf Dnes k plánům nasadit proti novému koronaviru systém sledování pohybu mobilních čísel kolem osoby, kterou hygiena označí za nakaženou koronavirem. Pomocí dat z mobilů a platebních karet lze přes call centrum zmapovat, kde se nakažený člověk pohyboval v posledních pěti dnech a dohledat lidi, se kterými byl v úzkém kontaktu.

Výběr z médií: domácí šití roušek, mírnější exekuce a přijímací řízení na vysoké školy v době koronaviru

Číst článek

Deník

Popeláři navzdory epidemii koronaviru brázdí ulice měst a bojují, aby se nákaza nešířila, uvádí Deník. Podle Státního zdravotního ústavu sice neexistuje důkaz, že by k jejímu rozšíření kontaktem s infekčním odpadem došlo, tuto možnost přesto nelze zcela vyloučit. Lidé v karanténě nebo dokonce nakažení virem COVID-19 by podle odborníků neměli svůj odpad třídit. Na takový odpad je nutno pohlížet jako na kontaminovaný, nemůže tak skončit například na třídičce separovaných odpadů, cituje deník Státní zdravotní ústav. 

Lidové noviny

Význam celkové protiinfekční imunity v boji proti nákaze novým koronavirem zdůrazňuje v sobotních Lidových novinách farmakoložka Lucie Kotlářová. Velkou roli v ní hraje podle ní vitamin C. Proto by ho lidem doporučila jako prevenci před nákazou. Odkazuje se přitom také na čerstvou studii australského Institutu pro lékařskou výživu, který shrnul dosavadní poznatky k využití vitaminu C v období epidemií SARS, MERS a v současné době.

Právo

Životní i existenční minimum se od dubna zvýší. Všímá si toho deník Právo. Od jejich výše se odvíjí také některé další sociální dávky, jako je porodné, přídavek na dítě nebo pomoc v hmotné nouzi. Na státní podporu tak bude mít nárok více lidí. Výše životního a existenčního minima se změní po osmi letech. Podle deníku Právo se životní minimum pro jednotlivce zvýší o 450 korun na 3860 korun měsíčně.

Julie Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme