Výběr z médií: vyrovnání výdělku žen a mužů za 100 let, méně svatomartinského vína i nejlevnější úvěry

Pokud se nijak nezmění současný trend, vyrovnají se v Česku výdělky mužů a žen až v roce 2121. Takové je téma pátečních Hospodářských novin. Pracovníci Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí se bojí, že nebudou moci kontrolovat letošní volební kampaně, informuje Deník N. Podle Mf Dnes bude letos méně svatomartinského vína. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancelář, pracovní tým, práce, zaměstnání (ilustrační foto)

Pokud se v Česku nijak nezmění současný trend, vyrovnají se výdělky mužů a žen až v roce 2121 | Foto: Free-Photos | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

E15

Úvěry pro firmy jsou v Česku nejlevnější v historii, upozorňuje na to deník E15. Průměrný roční úrok klesl podle statistik České národní banky na 1,5 procenta. Nejvýrazněji zlevnily velké půjčky, banky ale půjčují jen prověřeným firmám a klienty s vyšším rizikem odmítají.

Deník N

Pracovníci Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí se bojí, že nebudou moci kontrolovat letošní kampaně pro krajské a senátní volby. Deník N píše, že kontroloři neví, zda jejich šéf Vojtěch Weis objednal monitoring kampaní. Podle mluvčí úřadu smlouva zatím není podepsaná.

Dluh obyvatel Česka vzrostl o 143 miliard na 2,52 bilionu. Můžou za to hlavně úvěry na bydlení

Číst článek

Hospodářské noviny

Pokud se v Česku nijak nezmění současný trend, vyrovnají se výdělky mužů a žen až v roce 2121. Hospodářské noviny se věnují studii Evropské odborové konfederace. Podle ní teď české ženy vydělávají v průměru o pětinu méně než muži.

V celé Evropské unii jsou výplaty žen v průměru o 16 procent nižší než výdělky mužů. Hůř než Češky jsou na tom už jen Estonky.

Rozdíl ve výši platů částečně ovlivňuje dlouhá rodičovská dovolená. Dalším důvodem je to, že ženy dělají hůře placenou práci a je jich méně na vedoucích pozicích. Jenže i na stejném pracovišti a za stejnou práci jako muži dostávají ženy zhruba o deset procent nižší mzdu, upozorňují noviny.

Mf Dnes

Svatomartinského vína bude letos méně, informuje o tom Mf Dnes. Kvůli chladnějšímu jaru a létu vinaři hrozny sbírají mnohem později než v předchozích letech. Sezonu ovlivnila i opatření související s epidemií koronaviru. Vinaři musí rušit podzimní košty a obávají se omezení svatomartinských akcí.

25:50

Proč nechceme nosit roušky? Souvisí to i s krátkodobou pamětí, říkají vědci

Číst článek

Deník

Regionální Deník ve svém pátečním vydání připomíná, jak se správně starat o ochranné roušky. Vyvrací třeba fámy o tom, že použité roušky můžeme dezinfikovat uložením do mrazáku nebo ohřátím v mikrovlnné troubě. Životnost jednorázových ústenek se podle ministerstva zdravotnictví pohybuje jen kolem dvou hodin. Pak je nutné pomůcky vyhodit.

Právo

Stavební fakulta Českého vysokého učení technického hledá způsob, jak udržet vodu v krajině a současně zásobovat vodou zemědělství. Právo píše, že vědci spolupracují s 18 evropskými i čínskými institucemi, a to nejen v laboratořích, ale i na polích nebo u dešťového simulátoru.

Výzkumníci sledují průtoky na malých povodích a měří vlhkost půdy. Spolupracují s velkými pěstiteli i malými farmáři a konzultují s nimi opatření, která by mohla pomoci reagovat na klimatické změny. Deník informuje, že projekt vedený španělským Státním institutem pro výzkum zemědělské krajiny potrvá do roku 2022.

Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme