Výbuch v dole ČSM Stonava, při kterém zemřelo 13 lidí, způsobil přírodní jev, policie nikoho neobvinila

Policie nikoho neobvinila kvůli výbuchu v dole ČSM na Karvinsku v roce 2018, při kterém zemřelo 13 horníku. Neštěstí způsobil přírodní jev. Šlo o výron metanu, mírný otřes a následné tři výbuchy v těsném sledu za sebou, vyplývá z výsledků práce mezinárodního vyšetřovacího týmu, který vznikl v lednu 2019. Novinářům to ve čtvrtek řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Karviná (Aktualizováno: 14:09 5. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl ČSM, kde 20. prosince 2018 v oblasti 29. sloje explodoval metan a následně tam vypukl požár

Důl ČSM, kde 20. prosince 2018 v oblasti 29. sloje explodoval metan a následně tam vypukl požár | Foto: Alexandr Satinský / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Vyšetřování bylo složité. Do dolu jsme mohli vstoupit až po několika měsících. Celé vyšetřování trvalo víc než čtyři roky,“ řekl Kužel.

Dozorující státní zástupce Jiří Foltyn dodal, že délku vyšetřování ovlivnila i koronavirová epidemie, při níž měli vyšetřovatelé omezené možnosti se setkat. Navíc se čekalo na dva znalecké posudky a jejich překlad do polštiny.

S tím souhlasila zástupkyně polské prokuratury Joanna Smorczewská. „Bylo potvrzeno, že nedošlo k zavinění ze strany pracovníků. Bylo vydáno stejné rozhodnutí z jedné i druhé strany,“ uvedla.

Policie případ odložila. „Nebylo zjištěno porušení bezpečnostních předpisů. Výbuch byl způsoben hornickou činností, ale nezaviněný lidskou vůlí,“ uvedl komisař karvinské policie Pavel Ondruch.

Mluvčí OKD Naďa Chattová uvedla, že pro firmu je důležité, že závěr policejního vyšetřování potvrdil, že společnost nijak neporušila bezpečnost práce.

„Událost z roku 2018 nám však stále připomíná, jak moc je hornictví náročná a specifická činnost s nepředvídatelnými riziky. Bezpečnost práce našich zaměstnanců je pro nás stále absolutní prioritou a věříme, že k podobnému neštěstí už nikdy nedojde,“ řekla.

Druhé nejhorší neštěstí

Výbuch metanu a následný požár v hloubce kolem 880 metrů pod zemí v severní lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě si 20. prosince 2018 vyžádal třináct obětí, dalších deset horníků utrpělo těžká zranění. Až na jednoho Čecha byli všichni mrtví občany Polska.

Z deseti zraněných skončili v nemocničním ošetřování tři horníci, prvního ale lékaři brzy propustili. Vážněji zraněný muž s popáleninami na deseti procentech těla mohl odejít do domácího ošetřování na přelomu roku, nejdéle zůstal v ostravské fakultní nemocnici polský horník, který byl popálen na 65 procentech těla. Muž strávil dva měsíce v umělém spánku, podstoupil šest velkých operací a řadu výkonů na operačním sále, domů byl propuštěn v polovině dubna 2019.

V Brazílii obžalovali 16 lidí ze zabití. Během důlního neštěstí před rokem zemřelo kolem 270 lidí

Číst článek

Rozsah škod v podzemí byl nezvykle velký, což dokládá i fakt, že bezprostředně po výbuchu se záchranářům podařilo vynést z podzemí jen čtyři těla. Kvůli požáru muselo být místo uzavřeno speciálními výbuchu vzdornými hrázemi a záchranáři tam mohli opět sestoupit až po několika měsících.

V dubnu 2019 vynesli z podzemí těla pěti horníků, která byla na začátku důlní chodby. V květnu pak dostali záchranáři poslední čtyři mrtvé z dobývacího prostoru, takzvaného porubu.

Tragická nehoda je druhým nejhorším důlním neštěstím za posledních 30 let – více horníků zemřelo jen v říjnu 1990, kdy na Dole 1. máj (Barbora) v Karviné zemřelo 30 lidí – a zařadilo se také mezi vůbec největší tragédie v historii samostatné v České republiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme