‚Každý má strach, je to těžké.‘ Horníci se poprvé po tragédii vracejí do Dolu ČSM
Horníci Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku se po týdnu od tragického výbuchu poprvé vrátili do práce. O svých pocitech příliš mluvit nechtěli, někteří ale přiznali, že do práce přichází s větším strachem než jindy. Neštěstí minulý čtvrtek nepřežilo 13 lidí, z toho 12 Poláků a jeden Čech. Dalších deset bylo zraněno, dva stále zůstávají v péči popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě.
Nad Dolem ČSM stále vlaje černý prapor, před ním pak stále hoří desítky svíček, kterými lidé uctili památku obětí důlního neštěstí. Horníci, kteří se ve čtvrtek vrátili do práce, k nim přidali další.
„Do práce se jde špatně, je to tragédie. Člověk sem víceméně s tím rizikem chodí,“ řekl jeden z příchozích horníků. Přiznal, že už i uvažoval o změně zaměstnání. Vše podle něj ukáže budoucnost.
Výbuch v Dole ČSM
Výbuch metanu otřásl podzemím dolu ve čtvrtek odpoledne. Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři těla vyprostila šestičlenná četa záchranářů v neděli, když na místě neštěstí prováděli předběžný průzkum. Zbývajících devět těl v dole zůstane ještě nějakou dobu.
„Je to takový nepříjemný pocit, každý má strach. Uvidíme, co bude dneska,“ uvedl další z pracovníků ranní směny. Všichni o čtvrtečním výbuchu hovoří jako o obrovské tragédii.
„Je to těžká práce. Nemám slov, je to těžké. Havíři sfárají a nevědí, jestli vyfárají,“ připomněl další z horníků každodenní riziko, s nímž vstupují do podzemí.
Někteří horníci zmiňovali ve čtvrtek ráno také to, že jsou nervózní z novinářů, kteří situaci u Dolu ČSM dál sledují.
Do dolu se vrací stovky horníků
„Těžba byla obnovena, v první vlně nastoupilo do práce tady na Dole ČSM Sever 370 zaměstnanců. V průběhu dne se tady vystřídá dalších asi 600 lidí, protože u nás je šestisměnný provoz. Provoz na Dole ČSM byl dnešním dnem normálně obnoven,“ upřesnil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.
Jeden zraněný je s hlubokými popáleninami ve velmi vážném stavu. Náznaky zlepšení se ale podle lékařů projevují. Druhý popálený je ve stabilizovaném stavu.
Částka na kontě sbírek pro horníky, které organizuje Spolek Svatá Barbora a Nadace OKD, stále roste. Mělo by tam být už více než 3,5 milionu korun. Peníze půjdou na pomoc postiženým rodinám.
„Deklarovali jsme, že do konce roku chceme hlavně pomoci s nějakou sociální výpomocí zaměstnancům. Bohužel jsou zavřeny banky, to znamená, že dnes nebo zítra vyplatíme dvěma zaměstnancům OKD sociální výpomoc, tedy pokud o ni budou mít zájem,“ sdělil Čelechovský.
„Předpokládáme, že na počátku nového roku nebo v nejkratších možných termínech začneme s vyplácením odškodného pro zbývající hornické rodiny. Tady už se jedná řádově o několikasettisícové odškodné,“ doplnil mluvčí.
Prostory po explozi uzavřeny
Těžební společnost OKD na Štědrý den oznámila, že těžba uhlí v severní lokalitě Dolu ČSM bude obnovena po svátcích. Horníci fárají do zbývajících částí Dolu ČSM Sever, které nebyly zasaženy čtvrtečním neštěstím.
Jak pomoci horníkům?
- Konto Spolku Svatá Barbora na pomoc sirotkům po hornících - číslo účtu: 1657156389/0800, variabilní symbol: 20122018.
- Nadace OKD určená pro všechny, tedy i bezdětné rodiny - číslo účtu: 342342342/0800.
V dole ve dvou směnách pracuje zhruba 800 horníků. Všichni po čtvrtečním neštěstí museli zůstat doma a pobírali 100 procent platu.
Prostor, kde explodoval metan, zůstane na několik týdnů uzavřen speciálními hrázemi. Oblast 29. sloje byla podle dřívějšího vyjádření mluvčího OKD Iva Čelechovského uzavřena výbuchuvzdornými hrázemi.
Provádět se budou kontrolní měření koncentrací plynů ze zavedených sond. Uzavřený prostor má rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů.
Podle Čelechovského se v podzemí na dotěsňování hrází stále pracuje. „To znamená, že záchranáři v podzemí skutečně ještě dělají poslední práce proto, aby ty hráze byly pevné. V následujících dnech a týdnech se zde budou prostřednictvím sond odebírat vzorky, které budou následně vyhodnocovány,“ popsal mluvčí OKD.
„Teprve pak bude možno hráze otevřít, a to na základě povolení obvodního báňského úřadu a dělat další práce na rekognoskaci terénu a pak teprve bude možno na povrch přenést ostatky těch zbývajících devíti horníků," dodal. Podle něj je vše určitě otázkou několika týdnů.
Kdy přesně bude tato část podzemí bezpečná a přístupná, nedokáže nikdo podle reportérky Českého rozhlasu Ostrava Kláry Kohutové odhadnout. Nikdo také podle ní neví, jak se neštěstí promítne do samotné těžby uhlí. Důl ČSM je totiž pro OKD stále klíčový.