Výběr z médií: žadatelé o mimořádnou pomoc při covid-19 a návrat vydry říční do Krušných hor

Sobotní Mf Dnes se věnuje rekordnímu počtu lidí, kteří v březnu požádali o dávku mimořádnou okamžitou pomoc proti covid-19. Souvisí to i s povinností nosit respirátory a chirurgické roušky. Regionální deník upozorňuje na návrat chráněných vyder říčních do Krušných hor. Vydra by mohla lovit invazivní druhy. Deník Právo zase informuje o seniorech, kteří se nemohou zapojit do online formuláře k sčítání lidu. A to kvůli číslu občanského průkazu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vydra říční (Lutra lutra)

Vydra říční (Lutra lutra) | Foto: Hana Staňková

Mf Dnes

Rekordní počet lidí od začátku pandemie v březnu požádal o dávku mimořádné okamžité pomoci při covidu-19, všímá si Mf Dnes. V říjnu, listopadu a prosinci jich úřad práce evidoval zhruba osmnáct set a jen za prvních dvanáct březnových dní asi trojnásobek. Od března totiž přibyla možnost žádat o 500 korun na osobu na koupení respirátorů a roušek, protože na většině míst už nestačí rouška látková. Od 23. února do 26. března žádalo dávku na nákup roušek a respirátorů přes 8 tisíc lidí.

‚Starají se jen několik desítek minut.‘ Extra odměny záchranářům Blatný odmítá, za podzim bonus nebude

Číst článek

Dávka mimořádné okamžité pomoci Covid-19 má pomoct lidem, kteří se ocitli ve finanční nouzi kvůli pandemii koronaviru. Ze začátku ji lidé mohli využít na základní potřeby jako jídlo, oblečení, hygienické potřeby, nájem nebo hypotéku, energie, internet nebo telefon, píše Mf Dnes. Běžná dávka mimořádné okamžité pomoci pomáhá lidem při nečekaných výdajích, na které nemají finance. Může jít o rozbitou ledničku, nebo řešení katastrofy jako třeba požár.

Regionální deník

Chráněná vydra říční se vrací do Krušných hor, píše o tom Regionální deník. Trvalý výskyt vydry potvrdil několikaletý výzkum projektu Lutra Lutra, který vedli biologové ze Saska, muzea v Ústí nad Labem a organizace ALKA Wildlife. Přírodovědci jásají, že bude šelma lovit invazivní druhy ryb. Rybáři v ní vidí naopak konkurenta. Do Krušnohoří se vrací i další původní druhy jako vlci nebo bobři.

Na začátku 20. století ještě vydry žily na celém území Česka. Vymizely ale kvůli lovu a znečištěným řekám, píše Regionální deník. Populaci vyder ovlivňuje taky doprava. Vydry často končí pod koly aut. Úhyny na silnicích mapuje aplikace vydranasilnici.cz. První záznam o návratu vyder existuje až z roku 2006. Pak sem vydry postupně přicházely ze Saska. Podle sčítání z roku 2017 v Česku žije přes 4 tisíce jedinců tohoto chráněného živočicha.

25:59

Vlci raději loví divokou zvěř, než drancují chovy. Dokládá to studie z Mongolska

Číst článek

Právo

Asi 20 tisíc seniorů se starými listinnými občanskými průkazy se zatím nemohlo zapojit do sčítání lidu, všímá si deník Právo. Občané narození před rokem 1936 s platností průkazu bez omezení nebo s prodlouženou platností bez omezení mají průkazy s deseti číslicemi. Internetový formulář při vyplňování čísla průkazu ale nabízí jen 9 polí.

Český statistický úřad uvedl, že ministerstvo vnitra nedodalo čísla listinných občanských průkazů, protože je neeviduje, vysvětluje deník Právo. Ministerstvo vnitra slíbilo, že problém vyřeší, aby se i majitelé starých typů průkazů mohli sečíst online.

Eliška Halaštová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme