Ukazují to údaje, které zveřejnil federální úřad Census Bureau, který má sčítání na starost. Mezi bělošskými etniky tak byla česká identita šestnáctá nejčastěji zmíněná.
V téměř čtyřech českých domácnostech z deseti žije jediný člověk, nejvíc v zaznamenané historii. Páry a úplné rodiny tvoří necelou polovinu domácností, samoživitelky a samoživitelé desetinu.
Nejdřív v létě by měl Český statistický úřad znát viníka nefunkčního online formuláře při Sčítání lidu. Zatím nezačal ani nezávislý audit, který má zjistit, co přesně březnový výpadek způsobilo.
Distribuce formulářů je služba občanům, kteří se nemohou nebo nechtějí sečíst online. Lidé musejí vyplněný formulář v odpovědní obálce odevzdat na poště nebo vhodit do poštovní schránky do 11. května.
Společnost OKsystem by za zakázku měla dostat přes 30 milionů korun. Český statistický úřad zatím zaplatil část sumy – například za navrhování systému nebo jeho testování.
Doklady bez strojově čitelných údajů mají podle statistického úřadu hlavně senioři, pro něž je online sčítání kvůli epidemii covidu-19 vhodnější než osobní kontakt.
Sčítání začalo v sobotu. Kvůli problémům musel úřad elektronické formuláře na půl dne odstavit. Český statistický úřad dostal ve sčítání lidu zatím přes 900 000 elektronických formulářů.
Sčítání lidí v Česku pokračuje druhým dnem. Spuštění provázely v sobotu problémy, systém většinu prvního dne nefungoval. Sčítání se konalo naposledy před deseti lety.
Podle zástupců opozice nejsou problémy s projekty digitalizace pro současnou vládu novinkou. Online formulář pro sčítání lidu v sobotu spadl kvůli vysoké zátěži.
Český statistický úřad se potýká s technickými problémy, a sčítání lidu tak zatím nefunguje. Kdy bude systém opět fungovat, není jasné, jak v rozhovoru pro Radiožurnál řekl šéf úřadu Marek Rojíček.
Výpadek systému sčítání trval od rána do odpolední 17. hodiny. Důvodem byly komplikace s modulem pro vyplňování adres. I po opětovném zprovoznění ovšem problémy přetrvávají.
Smyslem sčítání podle Fischera není to, aby se stát dozvěděl více o konkrétních jednotlivcích, ale zjistit, jaké jsou poměry v populaci, podrobnosti o kvalitě bydlení, vzdělání a práci lidí.
Sčítání lidu je povinné pro všechny obyvatele České republiky. Sečíst se je zákonnou povinností každého občana a cizince, který má v České republice trvalý nebo přechodný pobyt nad 90 dnů.
Sčítání lidu 2021 startuje v sobotu. Formuláře lze posílat elektronicky do 9. dubna. Kdo nevyužije možnosti online, musí od 17. dubna do 11. května vyplnit papírový formulář.
Od začátku roku vstoupilo podle deníku E15 na burzu 600 firem, to je historicky nejvíce během prvního čtvrtletí. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Na soud se obrátili zástupci státu New York a Americké unie občanských práv (ACLU), podle nich se Trump vyřazením přistěhovalců pokouší zmenšit politický vliv států, v nichž žije mnoho imigrantů.
V Česku zemřelo za prvních devět měsíců letošního přibližně o 1000 víc než za stejné období loni. Počet narozených dětí naopak klesl, a to o 2600. Mimo manželství se narodila téměř polovina z nich.
Statistici budou mít přístup do devíti databází státní správy, například registru obyvatel, registru cizinců, údajů České správy sociálního zabezpečení nebo do daňového systému.
Při předchozím sčítání v roce 2011 lidé vypisovali tři listy s 47 údaji, příští rok budou uvádět o dvě desítky údajů méně do dvou listů. Formuláře budou moci vyplnit elektronicky.
Čínská společnost Huawei zahájila v Rusku jednání o instalaci ruského operačního systému Aurora do tabletů, které mají být příští rok v Rusku použity při sčítání lidu.
Uzavírka jménem Česko zní název titulního článku sobotní Mf Dnes. Česká policie dostane v příštích dnech přes 83 tisíc drogových testerů, které bude používat při silničních kontrolách, píše Právo.
Při sčítání lidu bude většinu potřebných údajů Český statistický úřad získávat z veřejných registrů nebo přes internet. Zbývající informace bude sbírat Česká pošta.
Při příštím sčítání lidu budou obyvatelé nejspíš odpovídat na méně otázek než v minulosti. Lidé nejspíš nebudou muset uvádět, jakého jsou vyznání nebo jestli mají teplou vodu a koupelnu.