Krnáčová v dozorčí radě pražského Výstaviště? ‚Je to jedna z variant,' říká primátorka
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) by mohla usednout do dozorčí rady pražského Výstaviště. Serveru iROZHLAS.cz řekla, že je to jedna z možností. Minulý týden totiž na funkci šéfa rady rezignoval Pavel Vyhnánek (Praha 7 Sobě). Svůj odchod přitom vysvětloval tím, že je „neudržitelné“, aby se primátorka do fungování Výstaviště dále vměšovala. A v dopise radním upozorňoval také na podezřelé smlouvy.
„O tom, kdo pana Vyhnánka nahradí, jsme se zatím s kolegy neměli možnost bavit. Já ale určitě budu chtít, aby to byl někdo, kdo dokáže na chod Výstaviště dohlédnout,“ uvedla Krnáčová. S expředsedou dozorčí rady Pavlem Vyhnánkem (Praha 7 Sobě) se sešla v pátek. Jednání se uskutečnilo poté, co zástupce starosty sedmé městské části adresoval radním dopis, kde jim oznámil rezignaci.
Podle Vyhnánka, který v dopise mimo jiné kritizoval i samotnou primátorku, proběhla schůzka klidně, přesto se ale pohledy jeho a primátorky na situaci na Výstavišti „v lecčem liší“, říká.
„Paní primátorka vzala mé odstoupení z funkce na vědomí a informovala mě, že spolu s personálními změnami v představenstvu společnosti zváží své jmenování do dozorčí rady,“ popsal schůzku Vyhnánek. Finální rozhodnutí pak bude na Radě hlavního města. „Já jsem svůj názor na její další působení ve společnosti radním jasně formuloval. Bude na nich, zdali jej vezmou v potaz,“ doplnil ještě.
Sama Krnáčová na dotaz, zda-li má ambice dostat se do dozorčí rady, napsala: „Je to jedna z variant, ale nejdříve budu chtít celou situaci diskutovat s kolegy. Uvidíme, jaké možnosti budou na stole.“
Nevýhodná smlouva?
Utajování informací?
Kritika stran registru smluv se na Výstaviště snesla také od pražských Pirátů. Podle nich městská firma porušuje zákon o registru smluv, když utajuje informace, které má podle zákona povinnost zveřejňovat. Podle Pirátů tak není jasné, komu, kolik a za co městská akciová společnost vlastně platí.
„Zákon o registru smluv ukládá povinnost zveřejňovat hodnoty smluv. Výjimkou jsou případy obchodního tajemství, což může být legitimním důvodem u několika procent smluv, ale ne u drtivé většiny. Výstaviště pouze hospodaří s majetkem města a mělo by být transparentní,“ kritizuje předseda pirátského klubu v pražském zastupitelstvu Adam Zábranský. Podle něj Výstaviště ve více než 95 procentech případů nezveřejňuje hodnotu smluv.
„Od zajištění kurzů bruslení, přes bezpečnostní služby po nájemní smlouvy na nebytové prostory, všude částky chybějí. Přitom není žádný důvod, proč by zrovna tato informace měla být utajena. Jak může veřejnost kontrolovat hospodárné nakládání s penězi města, když neví, kolik a za co utrácí jejich akciové společnosti? Postup Výstaviště považujeme za nepřijatelný,“ doplnil Zábranský.
Čtyřstránkový dopis, ve kterém vysvětluje svou rezignaci, zaslal Vyhnánek radním minulou středu. V něm například píše, že mu coby předsedovi dozorčí rady magistrát neumožnil svolat valnou hromadu, na které chtěl některé problematické momenty probrat. „Vývoj událostí nemohu interpretovat jinak, než že je vám lhostejné, co se ve společnosti Výstaviště Praha děje a s jakými nálezy a závěry se na vás chtěla dozorčí rada obrátit,“ píše Vyhnánek v dopise, který má server iROZHLAS.cz k dispozici. Před časem o něm informoval také server Aktuálně.cz.
O tom, že by Krnáčová mohla usednout do čela Výstaviště, se přitom spekuluje už delší dobu (více si můžete přečíst ZDE). Pražská primátorka před časem uvedla, že se pravidelně účastní porad vedení městského podniku, aby měla jistotu, že „všichni pracují na maximum“.
Podle rezignujícího předsedy Vyhnánka se ale situace stává neudržitelnou a jmenuje hned několik důvodů, proč tomu tak podle něj je. Tak například že dozorčí rada není dostatečně informována o fungování městské firmy. Podle Vyhnánka například firma porušuje zákon o registru smluv (viz box vpravo Utajování informací?).
Vyhnánek také například upozorňuje, že opravy památkově chráněné Bruselské cesty objednalo Výstaviště u firmy Light communication. Ta se do doby, než na ni upozornil v dopise, prezentovala na webu v oblasti PR a IT služeb.
V kolonce „Ostatní služby“ pak firma uváděla „Spolupráce adult video chat s jhatle.cz“, případně odkaz na stránky sexjehra.cz.
Poté, co Vyhnánek poslal radním dopis, firma na nějaký čas stránky vypnula. Po jejich spuštění se na webu objevila nová kolonka „Specializované stavební činnosti“, která jako jediná – v době uzávěrky tohoto textu – nešla rozkliknout a nenabízela podrobnější popis činnosti, tak jako ostatní.
Podle Vyhnánka byly jen na tuto společnost v dubnu a květnu letošního roku vystaveny objednávky za více než milion korun. Městský podnik to ale odmítl komentovat.
„Výstaviště Praha je obchodní společnost, a jako taková dílčí informace k jednotlivým smlouvám nezveřejňuje,“ vzkázala mluvčí Jana Čermáková. Odmítla odpovědět na dotaz, proč si Výstaviště na stavební práce vzalo firmu zaměřenou na PR a IT služby, a jak konkrétně tedy firma stavební dozor provádí. Na dotazy nereagovali do uzávěrky tohoto textu ani zástupci firmy včetně jednatelky Petry Hátlové, která nezvedala telefon.
A stejně tak si Vyhnánek stěžuje i na nedostatek informací u chystané akce PragueCon 2018. Ta se má odehrát letos v září, tedy týden před komunálními volbami. Podle jeho slov je smlouva nevýhodná: například kvůli tomu, že Výstaviště musí uhradit případnou ztrátu z akce, naopak ze zisku musí smluvnímu partnerovi odvést 40 procent. Městská firma podle něj ani nevlastní ochrannou známku akce. I proto dozorčí rada na svém květnovém zasedání odmítla podle Vyhnánka schválit jakékoli materiály k akci.
„S ohledem na řadu výzev, kterým bude muset společnost v příštích týdnech a měsících čelit, považuji konečně za neudržitelné, aby se do jejího denního fungování jakýmkoli způsobem nadále vměšovala primátorka hlavního města Prahy. Její spoluodpovědnost za aktuální stav společnosti Výstaviště Praha je neoddiskutovatelná.“
z dopisu Pavla Vyhnánka
Krnáčová poté, co na problematické smlouvy Vyhnánek upozornil, uvedla, že bude chtít zjistit víc. „O všech těch věcech samozřejmě budu chtít hovořit s členy představenstva a budu chtít vidět i ty smlouvy,“ napsala serveru iROZHLAS.cz. Zároveň se ale podivuje nad tím, že o tom Vyhnánek coby předseda dozorčí rady podle svých slov nevěděl.
„Dozorčí rada je tam proto, aby se takovým věcem předcházelo. Dozorčí rada má na chod firmy dohlížet a vyžádat si smlouvy a všechny potřebné doklady. Nechce se mi věřit tomu, že by se její předseda například o akci PragueCon dozvěděl až nyní,“ uvedla Krnáčová s tím, že o akci je zmínka třeba v březnovém zápisu z dozorčí rady. „Tím pádem zřejmě pan Vyhnánek svou práci nedělal dobře,“ uzavřela.
'Špatná práce?'
Sám Vyhnánek ale kritiku primátorky odmítá. „Paní primátorka zpochybňuje moji práci, protože jsem upozornil na pochybné jednání manažerů ANO, na které osobně dohlížela, a protože jsem nesouhlasil s její vysněnou a pro Výstaviště nevýhodnou akcí PragueCon,“ říká.
O PragueConu informovalo představenstvo dozorčí radu podle něj loni v listopadu, avšak v hrubém nástinu. „Akci pak představenstvo ani nezahrnulo do projednávaného finančního a obchodního plánu společnosti na rok 2018,“ říká.
Na konci března si dozorčí rada vyžádala informace včetně finanční rozvahy. „Představenstvo ji však pravděpodobně vůbec nemělo, protože ji předložilo spolu se smlouvou o sdružení až v květnu, po několika urgencích,“ uvedl Vyhnánek s tím, že právě kvůli nesrovnalostem s PraguConem chtěl svolat mimořádnou dozorčí radu a valnou hromadu, což mu podle jeho slov nebylo umožněno. Primátorka nicméně trvá na tom, že akce se uskuteční.