Za mýtné stát zatím vybral téměř devatenáct miliónů
Téměř 19 miliónů korun se vybralo na mýtném od jeho spuštění. Pokud má výběr přinést státu výraznější zisk, muselo by se ročně vybrat tři a půl miliardy korun.
Tuhle částku považuje za reálnou například manažer mýtného projektu z ČSOB Jan Popelka. "Očekávejme, že letos se vybere tři až deset miliard. Když jsme spočítali částku, kdy se vybírá deset miliónů denně, tak to je tři a půl miliardy za rok," vysvětlil.
Při tomto odhadu by měla za první rok do státní kasy dorazit zhruba jedna miliarda korun. Ministerstvo dopravy, jak potvrdil náměstek ministra Jiří Hodač, je ale v odhadu výnosu systému střízlivější. "Od začátku jsme hovořili o odhadech na první etapě mezi 2,3 až 2,5 miliardy. Na obou dvou etapách, to znamená po zpoplatnění komunikací první třídy, něco málo 4,5, maximálně do pěti miliard korun," doplnil Hodač.
Pokud by se odhad ministerstva splnil a vybralo by se na mýtném pod dvě a půl miliardy korun, byl by stát ve ztrátě. Do půl roku po spuštění mýtného musí totiž Kapschi uhradit první splátku za stavbu systému ve výši jedné miliardy korun. Za služby s ním spojené bude ročně platit 1,6 miliardy korun.
Na řádné placení mýta tedy dohlíží nejen samotný elektronický mýtný systém, ale i celníci. Jak potvrdil jejich mluvčí z Generálního ředitelství cel Jiří Barták, mají napilno. "Do dnešního dne při kontrole několika stovek kamionů jsme zjistili několik desítek porušení a dali pokuty řádově v desítkách tisíc korun," dodal mluvčí.