Průzkum: půlka Čechů by zrušila zákaz prodeje o státních svátcích, druhá ho podporuje
Skoro polovina Čechů je pro zrušení zákazu prodeje o vybraných státních svátcích. Vychází to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Radiožurnál. Naopak 49 procent lidí je pro zachování zákazu.
Prodejní plocha větší než 200 metrů čtverečních pro obchodníky znamená, že musí podle zákona zavřít o vybraných sedmi svátcích z celkových čtrnácti. Na Štědrý den pak mohou mít otevřeno do 12 hodin. Jenže zorientovat se v tom, kdy je zavřeno a kdy otevřeno je pro hodně zákazníků složité.
Podle průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas se lidé v názoru na zákaz prodeje o svátcích dělí do dvou podobně velkých skupin - 48 procent z nich je pro zrušení tohoto zákona. Naopak 49 procent nepovažuje za nutné zákon měnit.
Zákaz prodeje o svátcích porušil podle inspekce jen jeden obchod. Jde opět o e-shop Alza.cz
Číst článek
„Rozdíly v jednotlivých skupinách obyvatel z pohledu věku, vzdělání, pohlaví a velikosti bydliště nejsou nijak výrazné a nejsou v nich ani žádné velké trendy. Častěji jsou pro zrušení ekonomicky aktivní respondenti,“ vysvětluje pro Radiožurnál sociolog a šéf Medianu Přemysl Čech.
Zbylá tři procenta lidí neví, jak se rozhodnout. Sběr dat do průzkumu se uskutečnil ve dnech 14. a 15. prosince a odpovídalo v něm 1001 lidí starších 18 let.
Náhodná statistická odchylka činí +/- 1,5 procentního bodu u postojů, které zastává 5 % respondentů až +/- 3,5 procentního bodu u postojů, které zastává 50 % respondentů.
Ústavní stížnost na stole
Proti zákonu, který nutí prodejce zavírat obchody, je třeba Hospodářská komora. Ta spolu se senátory podala ústavní stížnost. Pro zrušení zákazu prodeje o svátcích je třeba i ODS. Irena Bartoňová Pálková, viceprezidentka Hospodářské komory, říká, že jsou hned dvě cesty jak zákon, který reguluje prodej, zrušit.
Zákaz prodeje o svátcích je v rozporu se svobodou podnikání, tvrdí podnikatelé. Podali ústavní stížnost
Číst článek
„ODS podalo zrušení tohoto zákona, to se bude projednávat teď v poslanecké sněmovně. Tam tvrdí pravicové strany ale i SPD, že zrušení tohoto zákona podpoří. Druhá cesta je naší ústavní stížností, která leží na Ústavním soudu,“ vysvětluje.
Proti zákazu jsou i někteří zaměstnanci. Třeba senioři a studenti pracovali o státních svátcích hlavně kvůli příplatkům. Například v Tescu se tak loni ozvala proti zavírací době o svátcích řada nespokojených zaměstnanců. Potvrdil to mluvčí společnosti Václav Koukolíček před prvním uzavřením obchodů 28. řijna 2016: „Řada našich zaměstnanců vítala práci o svátcích jako zajímavou formu přivýdělku. Domníváme se, že otevírací doba by neměla být předmětem regulace.“
Sto kontrol a jedna pokuta
S novým zákonem přišla i další povinnost pro Českou obchodní inspekci. Ta od loňska kontroluje velké obchodníky, zda zákon dodržují a mají tedy zavřeno. Obchodníkům může inspekce uložit až milionovou pokutu. Při opakovaném porušení i pětkrát vyšší.
17. listopadu mohou být otevřené všechny obchody. Pro státní svátek neplatí zákaz prodeje
Číst článek
Naposledy vyrazili kontroloři do obchodů o Vánocích - provedli 111 kontrol. Pokutu uložila Česká obchodní inspekce jen jednu. „Jednalo se o internetového prodejce, který měl zároveň otevřenou provozovnu v Praze Holešovicích, s prostorem nad 200 metrů čtverečních, ve které byl uskutečňován prodej. S tímto prodejcem povede Česká obchodní inspekce správní řízení pro opakované porušení zákona,“ říká její mluvčí Jiří Fröhlich.
Největšímu internetovému prodejci Alza. cz za pochybení v loňském roce a to 28. října a 26. prosince udělila inspekce pokutu ve výši 230 000 korun. Vedle toho udělila inspekce ještě devět pokut ve výši od 5000 do 20 000 korun dalším prodejcům.
Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě navrhli senátoři ČSSD v čele s Františkem Bublanem. Na omezení prodejní doby ale tlačili i někteří odboráři z obchodních řetězců, kteří chtějí zaměstnancům umožnit trávit svátky s rodinou.