S klesající inflací mizí i pesimismus českých domácností. Podle nejnovějších údajů z maloobchodního prodeje v únoru meziročně vzrostly tržby obchodníků o 1,6 procenta.
Za poslední čtyři roky nepřišla z ekonomického sektoru tak dobrá zpráva, jako počátkem tohoto týdne. Jednou větou: spotřeba domácností po letech roste, a to dokonce rychleji, než se čekalo.
Loňský propad tržeb je podle údajů ČSÚ nejvyšší nejméně od roku 2001, od kterého jsou k dispozici data o maloobchodních tržbách ve veřejné databázi úřadu.
V některých pařížských supermarketech Carrefouru se již oznámení o zastavení prodeje produktů firmy PepsiCo objevila a zákazníci většinou na opatření reagovali příznivě, napsala agentura Reuters.
ržby obchodníků klesají už šestnáct měsíců v řadě. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle ekonomů jsou důvodem i obavy Čechů ze zhoršení ekonomické situace.
V porovnání s loňským červencem klesly tržby za potraviny o 4,2 procenta a za nepotravinářské zboží o 3,6 procenta. Naopak za pohonné hmoty zákazníci utratili meziročně o 13,7 procenta více.
Ve srovnání s loňským květnem tržby za nepotravinářské zboží klesly o 9,2 procenta a za potraviny o 6,4 procenta. Naopak tržby za pohonné hmoty se zvýšily o 11,5 procenta.
Kofola se dlouho snažila navýšení nákladů nepromítat do cen, další růst nákladů, například energií, dopravy nebo obalových materiálů, už jí ale nedovoluje držet současnou cenovou hladinu.
Jediný nepotravinářský sortiment, který zaznamenal pokles tržeb, bylo sportovní, kulturní a rekreační zboží. Rostoucí trend si udržel také internetový prodej.
„Část škol je ještě omezená a přitom se už pouští rizikové aktivity, jako jsou masáže nebo fotbalové stadiony. Obchody byly jako ty nejméně rizikové znovu odsunuty na další kolej,“ říká Prouza.
Většina prodejen nepotravinářského zboží od ledna nemohla prodávat vůbec nebo v omezené míře. Pokles ale zaznamenaly i prodejny potravin či čerpací stanice.
Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) vysvětloval otevření květinářství tím, aby mohli lidé kupovat květiny na pohřby a piety. V odůvodnění vlády dali ministři důraz na ekonomickou stránku.
Skupině 63 senátorů vadilo mimo jiné to, že na podzim vláda uzavřela i malé obchody, které nabízely stejné zboží jako otevřené supermarkety. Nařízení podle nich zasáhla do práva na svobodné podnikání.
Studenti maturitních ročníků by podle plánů vlády měli do školy nastoupit 1. března. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) zároveň navrhuje od 22. února zcela otevřít maloobchod.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza jednal s vládou o rozšíření výjimek v opatřeních. Otevřít by se mohla papírnictví nebo oddělení prodeje obuvi a oblečení pro malé děti.
Ve stížnosti senátoři poukazují na nejasnosti ohledně toho, proč některé malé podniky musí zůstat zavřené, zatímco jiné mají výjimku. Stížnost podepsalo 63 z 81 senátorů
Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který kritizoval mimo jiné to, že opatření jsou svévolná, chaotická a nesrozumitelná.
Nejvíce zasaženými státy pandemií jsou stále Spojené státy, Itálie a Španělsko. Počet obětí globálně překročil 46 tisíc, vyléčeno je pak přes 195 tisíc lidí.