Zákon o protikomunistickém odboji jde do závěrečného čtení

Aktivní bojovníci proti komunistickému režimu by měli dostat jednorázově 100 tisíc korun, a pokud mají podprůměrný důchod, měl by se jim dorovnat na průměrný. I to je součástí novely, kterou dnes sněmovna poslala do závěrečného čtení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci KSČM Stanislav Grospič a Pavel Kováčik na jednání Poslanecké sněmovny

Poslanci KSČM Stanislav Grospič a Pavel Kováčik na jednání Poslanecké sněmovny

Nejhlasitěji byli ve sněmovně v diskuzi o uznání třetího odboje slyšet komunisté. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik tvrdí, že takový zákon do českého právního řádu nepatří a norma podle něj navíc mění pohled na historii.

„Chce-li dát oceněným statut válečných veteránů, tak tím říká, že od roku 1948 do roku 1989 tady byl válečný stav. To přece není možné. Hrozí, že následkem bude dvojí či vícenásobné ocenění na úkor jiných kategorií občanů,“ uvedl Kováčik.

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu protikomunistického odboje mluvili ve Stalo se dnes poslanec Stanislav Grospič a historik Vladimír Kučera

Poslanec za KSČM Stanislav Grospič v pořadu Stalo se dnes upozornil, že řada rehabilitací proběhla i za minulého režimu. „Pokud se někomu děly křivdy, byla možnost podle předpisů napravit křivdy a taky k tomu docházelo,“ řekl Grospič. „Základní náprava proběhla. Systém byl natolik schopný sebereflexe, že provedl první vlny rehabilitací a nápravu křivd, o kterých se domníval, že nebyly v souladu s trendy společnosti,“ dodal.

„Historie se překrucovala,“ reagoval na Grospičova slova historik a novinář Vladimír Kučera. „Vzniklo sice několik komisí, ale především se zabývaly odsouzenými komunisty,“ upozornil Kučera.

Komunistům ve sněmovně samozřejmě oponovali koaliční poslanci. Podle šéfa sněmovního klubu TOP 09 Petra Gazdíka si Česká republika tento zákon zaslouží.

„Věřím, že 21 let po revoluci konečně dojde k tomu, že lidé, kteří bojovali v třetím odboji, budou jak morálně, tak finančně oceněni. Je ostudou České republiky, že k tomu doposud nedošlo,“ podotkl Gazdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání sněmovny sledovala reportérka Věra Masopustová

Velká diskuze se vedla kolem toho, kdo bude o statutu účastníka třetího odboje rozhodovat. Podle původního návrhu by to měl být jen správní orgán na ministerstvu obrany. Poslanec ČSSD František Bublan navrhl, aby se na udělení statutu podílela i nezávislá etická komise. Ta by hodnotila i takzvanou přidanou hodnotu aktivit uchazeče o ocenění.

„Jako negativní příklad bych uvedl bratry Mašíny. Ti třeba cosi vykonali, ale žádnou přidanou hodnotu k tomu nedali. Zkrátka se někam ztratili do ciziny a 40 let o nich nebylo slyšet. Naopak ten, kdo byl takzvaným osmašedesátníkem, ale potom aktivně působil v disentu, pomáhal lidem, tak by měl ocenění dostat,“ myslí si Bublan.

Politickým vězňům stačí morální ocenění

V každém případě novela postupuje do závěrečného čtení a teprve se uvidí, v jaké podobě ji poslanci předají Senátu. S vlastním pozměňovacím návrhem přišli i sami političtí vězni. Ti nechtějí od státu peníze, jen morální ocenění.

„My se domníváme, že by toto společnost kritizovala, protože dnes v této hospodářské situaci další požadavek na nějaké odškodnění se nám zdá být přehnaný,“ řekl místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme