Zastavení stíhání v rámci amnestie platí, soud zamítl stížnosti žalobců
Kriminalisté nebudou pokračovat ve stíhání tří podvodů a jednoho krácení daní. Nejvyšší soud totiž zamítl námitky žalobců, kteří si stěžovali na zastavení stíhání v rámci prezidentské amnestie.
Ve třech případech šlo o podvod, v jednom případě o krácení daní. U soudu ležela ještě pátá stížnost, tu ale vzal zpět sám žalobce. Do sporných případů by teoreticky mohl promluvit ještě Ústavní soud.
Podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Knötiga neměli státní zástupci v tomto případě nárok na opravný prostředek. Soud se proto stížnostmi ani nezabýval:
V částečné amnestii prezident nařídil i zastavení pravomocně neskončených trestních stíhání, pokud od jejich zahájení uplynulo k 1. lednu 2013 více než osm let. Výjimkou byly kauzy, v nichž hrozil vyšší než desetiletý trest. K 15. únoru 2013 se tak zastavilo 327 trestních stíhání včetně řady případů hospodářské kriminality.
„Nejvyšší soud zamítl stížnosti státních zástupců podaných v neprospěch obviněných, a to z toho důvodu, že podle trestního řádu je nepřípustné, aby státní zástupce podával řádný opravný prostředek k Nejvyššímu soudu. Nejvyššímu soudu proto nezbylo nic jiného než stížnosti zamítnout, aniž by se mohl zabývat stížnostními námitkami státního zástupce," uvedl Knötig.
„Po stránce řízení u obecných soudů je tato věc konečná a proti rozhodnutí Nejvyššího soudu není opravný prostředek přípustný,“ konstatoval Knötig. Nechtěl se ale vyjádřit k podání ústavní stížnosti.
V kauze H-System je ve hře ještě dovolání
Mimo jiné je tak zastaveno stíhání tří představitelů společnosti H-System. V 90. letech přišlo v této kauze nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.
Jak ale upozornila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, rozhodnutí o H-Systemu není definitivní. Ve hře je totiž ještě dovolání proti zastavení stíhání v tomto případu. To podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, připomněla Bradáčová.
„Naše stížnost byla k Nejvyššímu soudu podána z určitých, řekněme bezpečnostních důvodů pro tu kauzu, pro to, aby se Nejvyšší soud mohl zabývat jedním, či druhým opravným prostředkem. To znamená, v případě, že by byla stížnost přípustná, rozhodl by o stížnosti.“
„V případě, že stížnost vyhodnotil jako nepřípustnou a připustil dovolání, není kauza doposud rozhodnuta a bude se v kauze rozhodovat o dovolání,“ poznamenala Bradáčová.
Nedávno se Ústavní soud odmítl zabývat senátní žalobou na bývalého prezidenta Václava Klause a řízení zastavil. Někteří senátoři mu v žalobě mimojiné vytýkali právě novoroční amnestii.
Jak tehdy uvedl generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil, Klausův prezidentský mandát krátce po podání žaloby vypršel a soudci dospěli k závěru, že nyní se již údajným proviněním v prezidentské funkci zabývat nemohou.