Zástupci stran se shodli na prodloužení věku pro penzi
Do důchodu budeme odcházet později. Vynucuje si to demografický vývoj a ten musí akceptovat i budoucí penzijní reforma. Na postupném prodlužování věku pro odchod do penze se dnes většinou shodli zástupci koaličních a opozičních stran z Poslanecké sněmovny. V následujících dvou měsících se budou snažit najít průnik i u dalších parametrů důchodového systému.
Zástupci vedení všech parlamentních stran dnes jednali o závěrech takzvané Bezděkovy komise, která zkoumala a propočítala jednotlivé návrhy na reformy z dílen politických stran a jejich dopady až do roku 2050.
Parametry budoucí důchodové reformy v Česku, u kterých politici vidí možnou shodu, však zatím nikdo ze skupiny upřesnit nechtěl. Nicméně už dnes všichni připustili, že s prodlužováním průměrné doby dožití se bude muset prodlužovat i věk při odchodu na penzi.
"Pokud jde o některé parametry, na kterých by byla možná shoda, tak věk odchodu do důchodu je jedním z parametrů, který má nejvíce příznivců v rámci i těch výstupů Bězděkovy komise, ale naší snahou bude hledat i další průniky," potvrdil po jednání ministr Škromach.
Po roce 2012 budou muži i ženy chodit do penze v 63 letech. Koaliční strany počítají s tím, že by na ni lidé měli nárok od 65 let. Unionisté by později přidali ještě dva roky. ODS navrhuje za několik desetiletí důchod v 71 letech. Komunisté by ho oddálili jen tehdy, pokud se život skutečně prodlouží a klesne nezaměstnanost.
Zástupci stran se hodlají znovu sejít v úterý 30. srpna. Na přelomu října a listopadu by jejich možný kompromis měli projednat šéfové stran. Členové Škromachova týmu věří, že návrh reformy důchodů by parlament mohl projednat ještě do voleb.
Politologové ale většinou politikům velké šance na to, že by se necelý rok před volebním kláním dokázali shodnout, nedávají. "Samozřejmě každý má určitý politický zájem, ale myslím si, že začíná převažovat rozum nad populismem," řekl dnes Škromach. Politická shoda koalice a opozice podle něj zaručí to, aby se důchodový systém neměnil pokaždé s příchodem nové vlády.
Strany zastoupené ve sněmovně mají zatím o reformě důchodů dost rozdílné představy. ČSSD počítá s osobními účty, výše odvodů by se promítla do penze. Podle lidovců by lidé mohli část odvodů svěřit fondům. Důchod od státu by pak byl nižší. Podobný návrh mají unionisté, připojištění ale zvyšují. ODS staví na nízkém rovném důchodu a nižších odvodech. Komunisté by systém příliš neměnili. Tým expertů žádný model neoznačil za ideální.
Český důchodový systém by měl bez dluhů vydržet ještě 20 let. Společnost ale stárne a seniorů přibývá. Současně ubude lidí, kteří budou do systému přispívat. S prodlužováním života navíc budou lidé penze pobírat déle. Strany by se měly shodnout na tom, jaká část hrubého domácího produktu do důchodů poplyne. Nyní je to asi osm procent.
Politici by měli stanovit i míru solidarity, výši pojistného a poměr penzí k výdělkům. Musejí hlavně říct, jak se mají penze financovat. "Všechny navržené systémy počítají se zachováním průběžného, solidárního důchodového systému jako s hlavním pilířem," řekl šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, který je členem týmu. Systém by mělo doplnit spoření v penzijních a zaměstnaneckých fondech.