Ze Vsetína přes Zoo Liberec až do Nizozemska. Nelegálně chovaný tygr se bude opět stěhovat
Zabaveného tygra ussurijského ze Vsetína, dočasně umístěného v Zoo v Liberec, čeká další stěhování. Ze severu Čech zamíří do Nizozemska. Český rozhlas Liberec to zjistil od ministerstva životního prostředí. Najít vhodné umístění pro velké kočkovité šelmy z nepovolených chovů přitom bývá obtížné a zahrady často nemají volné kapacity.
„Při nakládání toho zvířete se dělaly krevní testy a zároveň jsme vyšetřovali trus kvůli parazitům, dělalo se i bakteriologické vyšetření. Právě z bakteriologického vyšetření vyšlo, že tygr je pozitivní na salmonelu a v rámci prevence šíření ho přeléčili antibiotiky. Dneska s ním v podstatě pracujeme už srovnatelně jako s ostatními zvířaty,“ vysvětluje zooložka Dorota Gremlicová.
Tygr v Liberci už dlouho nezůstane. „Už je dohodnuto, že tygr bude umístěn na dožití do nizozemského záchranného centra pro šelmy FELIDA. Centrum se zaměřuje na zvířata, která byla týrána, zanedbávána nebo opuštěna a žila v nevyhovujících podmínkách,“ říká mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí s tím, že počet zabavených šelem nebo zvířat, která propadnou státu, každoročně roste.
Podle mluvčí liberecké zoologické zahrady Barbary Tesařové to není poprvé, kdy státu zoo vyšla vstříc v případě umístění zabaveného zvířete.
„Obecně zoologické zahrady nemají kapacitu na to, aby mohly umisťovat zabavená zvířata ze soukromých chovů. Není to ani jejich cílem, ani posláním, ale nám se uvolnila expozice pavilonu šelem, proto jsme ministerstvu životního prostředí mohli být nápomocni. A tygra u nás dočasně umístit,“ objasňuje Tesařová.
Zabavená zvířata žijí v nevhodných podmínkách
Zabavená zvířata jsou pro zahrady problematická i proto, že mnohdy mají nejasný původ nebo pocházejí z nevhodných podmínek.
„Když já toto místo, o které je rvačka, vypotřebuju na to, že umístím jedince, který celoživotně není zařaditelný do těch mezinárodních záchovných programů, tak vlastně popírám smysl toho chovatelského úsilí,“ říká zooložka Dorota Gremlicová.
Počet zabavovaných a odebíraných zvířat podle statistik ministerstva každoročně roste. Od roku 2022 jich úřad eviduje téměř 230.