Zelení rozhodují o strategii povolebního jednání
Předseda Strany zelených Martin Bursík očekává, že od dnešní republikové rady dostane "univerzální" mandát k jednání o vládě. Vyjednavači nejmenší parlamentní strany už zahájili rozhovory s vítěznou ODS a s lidovci o sestavení společného kabinetu. Podle Bursíka by ale "univerzální" mandát nevylučoval ani případnou pozdější spolupráci s ČSSD, pokud by se neopírala o komunisty.
Strana zelených v Praze na zasedání republikové rady rozhoduje o tom, jakým směrem se dál ubírat při povolebních jednáních. Je přitom velmi pravděpodobné, že zelení budou trvat na dodržení jednoho z klíčových bodů svého programu - zákazu nových jaderných elektráren. Zelení společně s ODS a lidovci se už na první oficiální schůzce dohodli, že se pokusí sestavit funkční vládu.
Potvrzují to i slova předsedy strany Martina Bursíka: "Ty okruhy, kterými se budou zabývat experti, tam jsme dosáhli shody. Všechny tři strany jsou v podstatě připravené a máme odborníky, kteří na tom budou pracovat, a doufáme, že v tématech, v průběhu těch následujících jednání, dokáží definovat shodu koaličních partnerů."
Uvažovaná vláda občanských demokratů, lidovců a zelených si ovšem ještě stále nezajistila podporu ve sněmovně a z dvou set poslaneckých křesel má jenom sto. Zbylých sto obsadili poslanci sociální demokracie a komunistů.
Republiková rada Strany zelených se koná za zavřenými dveřmi. Měla by se také zabývat vyloučením členky Evy Holubové ze strany. Holubová je vůdkyní levé frakce, během volební kampaně ji přijal šéf ČSSD Jiří Paroubek. Poté byla vyškrtnuta z druhého místa moravskoslezské kandidátky.
Vznikající vládu Mirka Topolánka nikdo z nových poslanců ČSSD nepodpoří. Poslanecký klub sociální demokracie se na tom dnes jednomyslně shodl na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD. Závazek, že nevysloví důvěru koalici občanských demokratů, lidovců a zelených, podepsalo všech 74 poslanců sociální demokracie. Podle šéfa strany Jiřího Paroubka se noví poslanci zavázali i k tomu, že vládu Mirka Topolánka nebudou ani jiným způsobem nijak tolerovat. Místopředseda Bohuslav Sobotka dodal, že tím pádem se Topolánek musí zbavit iluzí, že by pro svou vládu získal ve sněmovně potřebnou většinu. Středopravé koalici totiž chybí k většině alespoň jeden hlas. Pro získání důvěry potřebuje kabinet při plném počtu poslanců alespoň 101 hlasů, svazek ODS, KDU-ČSL a Strany zelených má dohromady ale jen stovku mandátů.
A podle předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka není na pořadu dne ani velká koalice sociálních demokratů s ODS. Místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová Radiožurnálu řekla, jaké nevýhody by velká koalice pro Českou republiku mohla mít : "Tato varianta je podle našeho názoru špatná, protože zastaví reformy, neumožní řešení takových "zelených" problémů, které, jak jsme viděli, strany přijímaly pod tlakem Strany zelených. A mohla by to také být hrozba pro změnu volebního systému u nás."