Zeman opět nejmenoval Koudelku generálem. Vládnímu návrhu tak nevyšel vstříc již počtvrté
Prezident Miloš Zeman opět nejmenoval ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do hodnosti generála. Odmítl tak již čtvrtý návrh vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) na povýšení šéfa české kontrarozvědky.
Na Pražském hradě do generálských hodností Zeman jmenoval v pondělí sedm mužů z řad vojáků, hasičů či policistů. Babiš nad rozhodnutím Zemana vyjádřil lítost. Počítá, že Koudelku vláda opět na generála příští rok nominuje, řekl novinářům.
Zeman v pondělí navrhl ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), aby byla příští rok generálkou jmenována Šárka Havránková, nová viceprezidentka pro evropskou mezinárodní policejní organizaci Interpol. Stala by se druhou generálkou v historii České republiky.
Přeji republice, aby nebyla zemí nenávisti, řekl Zeman při předávání státních vyznamenání
Číst článek
Ředitele české kontrarozvědky Koudelku Zeman již v minulosti odmítl jmenovat, i když to podle Babiše slíbil. Důvod nejmenování v pondělí prezident nekomentoval. V minulosti o něm prohlásil, že není člověkem na svém místě. Výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil za „plácání“. Naposledy BIS kritizoval, že by se měla zaměřit na ekonomickou kriminalitu v Česku, místo na fiktivní honbu ruských a čínských špionů. BIS a její pracovníky naopak řada českých i zahraničních institucí ocenila.
Babiš novinářům po skončení ceremoniálu řekl, že se prezidenta snažil přesvědčit, ale že má jiný názor. „Stejně jako já na některé lidi, kteří budou večer vyznamenaní,“ poznamenal předseda vlády. Připomněl, že mu Zeman Koudelkovo jmenování v minulosti slíbil. „Doufejme, že příští rok to vyjde,“ dodal. Nevidí důvod, proč by vláda opět šéfa BIS nenavrhla. Doufá, že Zeman změní za rok názor.
Koudelka na twitteru BIS uvedl, že sloužit vlasti je jako sloužit rodině. „Je to stejně nezištné a samozřejmé. Přesto děkuji Vládě ČR za generálskou nominaci. Je to čest a závazek,“ napsal. Dodal, že BIS bude chránit ČR stejně jako v pondělí povýšení generálové, kterým poblahopřál.
Příkladní profesionálové
Tři nové generály má od pondělního dne obrana. Brigádními generály se stali ředitel Agentury personalistiky Vratislav Beran, velitel Kybernetických sil a informačních operací Miroslav Feix a ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) návrh na jejich jmenování zdůvodnil slovy, že jde o příkladné profesionály, kteří se významně podílejí na plnění úkolů armády a výrazně přispěli k uskutečnění reformy ozbrojených sil.
Trump, Macron, Čaputová nebo papež František. Světové osobnosti gratulují Česku k výročí
Číst článek
Do hodnosti brigádních generálů Zeman povýšil šéfy krajských ředitelství policie v Jihočeském a Jihomoravském kraji Luďka Procházku a Leoše Tržila i šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radima Dragouna. Dragoun v tiskové zprávě označil jmenování za poctu. Povýšení vnímá jako odměnu „za dobře vykonanou práci všech současných příslušníků Generální inspekce bezpečnostních sborů“.
Ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslava Rybu jmenoval brigádním generálem Zeman v roce 2013, o tři roky později se stal generálmajorem, tentokrát byl povýšen na generálporučíka.
První česká generálka
Zeman v projevu po jmenování generálů připomněl, že v květnu 2017 jmenoval první českou generálkou plukovnici Lenku Šmerdovou, která se v armádě starala o nábor. Prezident poznamenal, že se dočetl o úspěšné české plukovnici v Interpolu. „Zastává tam vysokou funkci a možná, pane ministře (Hamáčku), že by stálo za to uvažovat příští rok o jejím povýšení do generálské hodnosti,“ řekl Zeman.
Havránková, která dosud zastávala pozici vedoucí odboru mezinárodní policejní spolupráce policejního prezidia, byla na post viceprezidentky Interpolu zvolena v polovině října. Ve funkci zůstane tři roky.