Ztráta VZP dosáhla 5 miliard, léčbu pacientů to údajně neohrozí

Všeobecná zdravotní pojišťovna vyčerpala své rezervy a některým zdravotnickým zařízením platí se zpožděním až tří dnů. Její ředitel Pavel Horák se ale dnes snažil dokázat, že ani tento fakt nebude mít vliv na léčbu a ošetření jejích pojištěnců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel VZP Pavel Horák

Ředitel VZP Pavel Horák | Foto: Filip Jandourek

Ředitel Horák také uvedl, že výsledek hospodaření pojišťovny v letošním roce dosahuje ztráty téměř pěti miliard korun. Nejvíce se na tom mělo podílet navýšení plateb nemocnicím téměř o tři miliardy a na ambulantní specializovanou péči v hodnotě více než miliardy a půl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Napjaté situaci kolem hospodaření VZP se ve Světě o třetí věnoval redaktor Radiožurnálu Petr Sehnoutka a náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek

Podle ředitele Horáka je ale VZP zdravou institucí, a to i když vyčerpala veškeré rezervy z minulých let. Pro rok 2012 totiž počítá s celkovým snížením nákladů o jedno procento, a naopak s nárůstem příjmů z nového systému rozdělování peněz ze zdravotního pojištění.

Pojišťovna se snaží pojištěnce uklidnit, na běžnou léčbu podle ní peníze jsou, ale kvůli vyčerpání rezerv se musí proto změnit způsob hospodaření pojišťovny. Peníze do zdravotního systému proudí průběžně a vážné problémy proto zatím nehrozí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy VZP shrnul v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Petr Sehnoutka a ředitel pojišťovny Pavel Horák

Nyní se hraje o to, kolik bude pojišťovna platit za ošetření pacientů v příštím roce. Zdravotnická zařízení požadují navýšení úhrad, pojišťovna naopak snížení. VZP navrhovala pro příští rok 95 procent částky určené na letošek. Pojišťovna se však se zdravotnickými zařízeními nedohodla a rozhodnout proto bude muset ministerstvo.

Úspory na provozu

VZP podle Horáka začne šetřit i na svém provozu. Díky propuštění nadbytečných zaměstnanců pojišťovna uspoří 250 milionů korun, což je však ve 150miliardovém rozpočtu jen nepatrná úspora. Chce také prodávat nepotřebný majetek.

„Snižujeme provozní náklady, propouštíme zaměstnance, prodáme nemovitosti, které nepotřebujeme a zavádíme centralizovaný informační systém, který umožní mnohem efektivnější kontrolu,“ vyjmenoval ředitel VZP Pavel Horák.

VZP letos zaplatila oproti předpokladu o tři miliardy korun více nemocnicím a o 1,5 miliardy ambulantním specialistům. V příštím roce jim chce úhrady krátit. Horák předpokládá, že v příštím roce nebude muset do rezerv sahat, alespoň tak to má nastaveno v návrhu zdravotně pojistného plánu na rok 2012.

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Zesílit se má i kontrolní činnost - lékaři dnes například účtují pojišťovně za ošetřené pacienty jiné věci, než jaká je jejich skutečná diagnóza. Další peníze utíkají například na předepisovaných lécích. Zkrátit by se mohla i doba hospitalizace pacientů.

Problém se netýká jen samotných úhrad zdravotnickým zařízením, ale i diagnóz jako je roztroušená skleróza nebo některé typy rakoviny. Léčba těchto nemocí je velmi drahá a vždy v druhé polovině roku se začne licitovat o to, kolik peněz na léčení ještě uvolnit.

„Současná situace určitě není kritická, v minulosti bývala i horší,“ mírní obavy náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění Petr Nosek. VZP podle něj musí nastavením úhrad pro příští rok udržet své hospodaření minimálně tak, aby vydala tolik peněz, kolik přijme.

Pojišťovna už vydala upozornění, že z počátku měsíce se budou platby opožďovat o dva až tři dny. Do konce roku už by se ale situace zhoršovat neměla. „Počátkem příštího roku přerozdělí ministerstvo zdravotnictví zůstatky na účty zdravotních pojišťoven, značnou část přitom obdrží právě VZP,“ slibuje Petr Nosek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel nemocnice v Jihlavě Lukáš Velev v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Například ředitel nemocnice v Jihlavě Lukáš Velev potvrdil, že žádné zpožďování plateb od pojišťovny v tomto zařízení zatím nepocítili. Situaci ale sledují se znepokojením.

„Pokud by došlo ke zpoždění plateb od této pro nás téměř absolutně majoritní pojišťovny, tak to znamená, že my se dostáváme do druhotné platební neschopnosti a zdravotnické zařízení bude muset prodlužovat doby, kdy zaplatí své závazky vůči dodavatelům,“ uvedl Velev.

Vedení pojišťovny podle něj udělalo řadu chyb v předchozích dvou letech, kdy už bylo jasné, že krize přichází. „Teď se snaží svou chybu převést do zdravotnických zařízení,“ podotkl ředitel jihlavské nemocnice.

Naďa Bělovská, Petr Sehnoutka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme