Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Po zásahu za Pražského povstání zůstaly ze zvonu na Staroměstské radnici jen fragmenty. Nyní opět ožívá

Veřejnost si může prohlédnout 80kilovou kopii zvonu, který visel ve věži Staroměstské radnice bezmála 500 let. Na konci 2. světové války v roce 1945 byl zničen požárem a střelou větší ráže. Na výstavě je možné slyšet i jeho zvuk.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvon ze Staroměstské radnice

Zvon ze Staroměstské radnice | Foto: Mikuláš Vochozka | Zdroj: Český rozhlas

Zvuk vytvořili odborníci pomocí úlomků a 3D modelu. „Vzali jsme fragmenty a naskenovali ve 3D. Kolegyně to slepila jako hrnec. A samozřejmě z těch fragmentů vám to dobrý zvonař bez problémů dovodí,“ říká historička Muzea Praha Jana Bělová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvon Staroměstské radnice, tedy jeho repliku můžete vidět v Křížové chodbě Staroměstské radnice. Na místě natáčel Mikuláš Vochozka

Původní zvon na Staroměstskou radnici převezli z Břevnovského kláštera po husitských válkách. Na místě vydržel podle historika Bohuslava Rejzla až do roku 1945.

„My nemůžeme s jistotou potvrdit, kdy byl tento zvon sestřelen. Ale můžeme s jistotou potvrdit, že nebyl zničen v důsledku požáru, ale přímého průstřelu,“ přibližuje. A zároveň dodává, že jim i v této otázce pomohl 3D model zvonu.

4:09

Vnější hlas katedrály Notre-Dame. Zničené zvony restaurovali v Normandii, jmenují se Benoit a Jean

Číst článek

„Ten průstřel, který jsme byli schopni lokalizovat pomocí vytvoření 3D kopie, přichází pravděpodobně z jižní strany. Z míst na pomezí mezi Malým a Staroměstským náměstím.“

Podle ředitele Muzea Prahy Ivo Macka nápad na celou rekonstrukci přišel od staroměstských zvoníků ze spolku Sanctus Castulus.

Kopie zvonu váží zhruba 80 kilogramů. Lidé si ji budou moct prohlédnout v přízemí Staroměstské radnice do konce října. Zvuk původního zvonu lidé mohli slyšet v pondělí 5. května večer a další příležitost mají ve čtvrtek 8. května, kdy připomene konec druhé světové války.

Mikuláš Vochozka, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme